В продължение на дълги години, проблемите със сигурността принуждаваха американските политици да използват остарелите BlackBerry телефони, дълго след като обикновените потребители се отказаха от тях.

Принудени от спецификата на постовете си, топ лидерите на САЩ като Хилъри Клинтън, Барак Обама и целият американски Сенат, трябваше да носят мобилни телефони от 2007 година, докато съгражданите им можеха да си позволят свободата да използват новите модели iPhone и Samsung Galaxy. Дори след като делът на BlackBerry на световния пазар падна до 0.2%, през първото тримесечие на тази година, компанията продължи да поддържа своите държавни поръчки.

Сега това е на път да се промени, след като Сенатът съобщи на своите членове, че отваря вратите си за Apple и Samsung. Тази дълго отлагана стъпка слага краят на една ера, чието началото беше поставено когато BlackBerry достигна над 20% пазарен дял през далечната 2009 година и спечели държавната поръчка, поради високото нови на сигурност, осигурявано от нейните телефони. Постепенно през последните години компанията изгуби своите бизнес потребителите и до голяма степен пренасочи дейността си от телефоните към софтуера. По последни данни BlackBerry е прекратила поддръжката на своите емблематични Classic смартфони, не това обаче промени отношението на Сената към нея. В съобщението до служителите му се казва, че компанията се ангажира да поддържа тяхните устройства, но тези, които желаят, могат да преминат към други платформи и модели като S6 на Samsung или iPhone SE на Apple.

Това не е краят на BlackBerry, докато носталгията или желанието да си възвърне миналата слава я задържа в бизнеса с телефони. Загубата на клиент от ранга на правителството на САЩ обаче е поредният голям удар, който канадската компанията понася. Малцина може би си спомнят, че някога, много преди хората да започнат да се редят на опашки, за да купят новия модел iPhone, BlackBerry беше символ на статус. Дълго след като загуби този статус, компанията запази безупречната си репутация в сферата на сигурността. Стратегията й е крос-платформена и тя ще продължи да поддържа BlackBerry OS, но ще разшири портфолиото си с още устройства, базирани на Android. 

Решението на американския Сенат слага край на ерата на BlackBerry, но ще бъде интересно да видим избора на политиците – кое ще предпочетат те, iPhone или Samsung?