Съветът за електронните медии направи изслушване на кандидатите за директор на БНТ. И двамата фаворити възнамеряват да насочат телевизията в напълно различни посоки.

От едната страна стои настоящият директор Вяра Анкова, която повторно се бори за позицията. Под нейното ръководство, БНТ се позиционира като информативна и обективна обществена медия, която обслужва интересите на данъкоплатците въпреки последните опити за политически натиск и силова цензура.

Анкова смята, че БНТ се нуждае от модернизация, за да отговори на нуждите на днешния зрител. Основно, телевизията трябва да подсили присъствието си на „четирите екрана“ – не просто телевизори, а компютри, таблети и смартфони. Според нея, БНТ2 трябва да се превърне в информационен новинарски канал, който предлага регионални предавания и формати като TEDx, спазвайки “основния ангажимент да създадем гражданско общество“. Анкова възнамерява журналистите в медията да се сдобият със свои блогове.

[cquote]Таблети, смартфони и блогове срещу фолклор, бит и телевизионен театър.[/cquote]

От другата страна е фаворитът на управляващия кабинет (по непотвърдена информация) Валери Тодоров. Неговата визия включва „фолклорния елемент, ТВ-театъра и предавания за дома, бита и семейството.“ Изказването му съдържаше немалко неясноти и пртоиворечия.

Тодоров смята, че БНТ акцентира твърде много върху експертните гледни точки, които се намират далеч от вижданията на „обикновения човек“. Но малко по-късно сподели, че експертността не трябва да бъде премахната, а дори трябва да присъства повече в ефир. Тодоров се обяви за разнообразие на форматите в БНТ1 и БНТ2, а в същото време предложи обединяване на сутрешните блокове на каналите. В неговите представи, телевизията трябва да произведе „програми за средношколци“.

Бъдещото ръководство на Българската национална телевизия зависи от избора на Съвета за електронни медии. Решението ще предопредели дали обществената медия ще следва далновидната политика за развитие на Вяра Анкова или ретроградната визия на повече опростяване, фолклор и бит, пропагандирана от Валерий Тодоров.

Българският данъкоплатец има пряк интерес от прогресивна национална телевизия, задвижвана от дългосрочна визия за бъдещето, която следва тенденциите в глобалния медиен бранш и отговаря на растящата употреба на мобилни технологии.

За добро или лошо, фолклор бъдеще не прави.