Широко разпространено е вярването, че давайки бонуси на служителите си, ще ги направим по-мотивирани, отговорни и лоялни. Но наистина ли е така?
Безспорно бонусите носят ползи на бизнеса посредством повишаване мотивацията на персонала, но за съжаление, има случаи, когато имат отрицателен ефект.
Много често някои от служителите бързо биват надплатени за работата, която извършват. В този случай никой не печели, особено в дългосрочен план. Надплатеният служител се капсулира и започва да върши „нищо“, защото всяка една инициатива от негова страна би довела до риск ръководството да забележи, че е надплатен. Служителят също губи от това, защото дългото време на бездействие води до „закърняване“ на умствените му способности, от което намалява и неговата конкурентоспособност.
При една реорганизация на компанията първо се търси оптимизация на база на приноса на всеки служител към печалбата на компанията и „закърнелите“ служители бързо биват разпознати и освободени от длъжност. Изкривените представи за заплащане срещу работа обаче създават огромни трудности в намирането на нови перспективи и служителят „тръгва“ по спиралата надолу.
[cquote]Бонусните системи трябва да се изградят върху справедливото разпределение на добавянето на стойност от служителите.[/cquote]
Разбира се, трудно е да определим каква е добавената стойност на всеки от служителите, затова добавяме и елемент на субективност или така наречените цели и оценка на персонала. За да намалим субективността може да използваме т.нар. 360 градусова оценка или служителят се оценява от повече нива: сам себе си, от неговите колеги, ръководители, клиенти и доставчици. За да се случи това, първо се създава подходящ компетентностен модел за всяка длъжност и съобразно него в края на оценъчния период се дават оценки на всеки служител по зададени конкретни критерии.
Компетентностните модели и бонусните системи са насочени, както към повишаване качеството и ефективността на извършваната работа, така и към стратегическото развитие на ЧР в компанията, подкрепяйки общата бизнес стратегия. Развитието на служителите в компанията, стимулирано от бонусите, е определящо за задържането на ключовите служители и осезаемото повишаване на тяхната квалификация и личностни качества.
Недобре осмислени и въведени бонусни схеми крият и риск от злоупотреби. Служителите бързо се научват как да манипулират системата, за да вземат максимално премия, въпреки че това може да бъде пагубно за компанията като цяло. В този случай вина имат ръководителите, допуснали въвеждането на такава бонусна система.
Бонусните системи трябва задължително да са свързани с приоритетите и стратегията на организацията. За да се избегнат всички дефекти, посочени по-горе и да се реализират ползите от бонусните схеми, те трябва да се осмислят добре и да се проиграят всички комбинации преди да се въведат.
Некст Консулт е водеща на българския пазар компания за управленско консултиране, помагаща на клиентите си да повишат добавената стойност за бизнеса си чрез въвеждането на добри управленски практики в стратегическото и оперативното управление, както и по отношение на управлението на човешките ресурси и информационните технологии.