IOAI-official photo

На 10 август България постави вдъхновяващо начало на световните научни състезания за най-добрите ученици. Пред препълнената зала с участници от 6 континента в над 40 отбора от цял свят петимата български основатели на олимпиадата, заедно с министъра на образованието и науката и кмета на Бургас дружно изрекоха думите: „Първата международна олимпиада по изкуствен интелект е официално открита!“.

Така България отново дава начало на Международна олимпиада след тази по информатика през 1989 г. и по лингвистика от 2003 година. В организацията и съставянето на задачите се включват международни учени от водещи университети. Партньори и спонсори на IOAI са институции, неправителствени организации и компании от цял свят, а генерален спонсор е Google.

В продължение на една седмица ученици, ръководители и учени ще поставят началото на олимпиада, която ще съчетае научни и приложни задачи. Целта й е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, да им даде перспектива за необятните възможности в тази област, и да постави пред тях и обществото моралните и етични въпроси свързани с изкуствения интелект.

Откриването започна с вълнуващ мултимедиен танцов спектакъл, създаден от Elektrick.me с хореография и танц на Таня Кацарова, който веднага прикова вниманието на гостите от цял свят.

Олимпиадата се провежда под патронажа на президента на Република България, който с поздравителен адрес поздрави всички участници: „Адмирирам провеждането на олимпиадата и съм горд да бъда неин патрон, защото тя създава платформа не само за обмен на знания и идеи, но със своето съчетание на научни и приложни задачи тя провокира критичното мислене и дава различни перспективи при решаването на сложни казуси и изготвянето на проекти. Уважаеми участници, Подварявам ви за вашите умения и упоритост и ви желая успех на олимпиадата!“

Министърът на образованието и науката Галин Цоков сподели, че „страната ни дава началото на международна надпревара в сфера, която ще е ключова в развитието на човечеството през следващите десетилетия“. Той поздрави организаторите и журито, които стоят в основата, за да стане това реалност, както и домакините от Община Бургас. “Знаково е, че първата олимпиада по изкуствен интелект събира близо 200 участници – младежи от цял свят, които се занимават с това направление. Днес поставяме основата за ежегодни срещи на някои от най-будните умове в тази сфера в различни точки на света”, каза още проф. Цоков. Той се обърна и към всички участници като им пожела състезанието да им донесе медали, но и “много хубави преживявания и нови приятелства”.

Домакинът на олимпиадата – кметът на Бургас Димитър Николов сподели, че „освен гостоприемство, искаме да покажем, че Бургас и България са напреднали по отношение на създаването на кадри в сферата на изкуствения интелект. За мен Бургас винаги е бил град на смели мечтатели, които оставят следи. Затова вярвам, че гостите на това събитие са ученици, които в най-близко бъдеще ще започнат да променят света.“

Председателят на журито Йова Кеменчеджиева, доцент по обработка на естествен език (NLP) в Университета за изкуствен интелект Мохамед бин Зайед, сподели: „след края на първи етап на състезанието ние вече виждаме, колко големи са възможностите на учениците и аз със нетърпение очаквам да видя колко креативни и иновативни ще бъдат техните решения на задачите от олимпиадата. Пожелавам им да направят най-доброто, на което са способни и много да се забавляват.“

Мигове преди официалния старт на Международната олимпиада по изкуствен интелект основателите й Лора Динева, Елена Маринова, Росица Декова, Александър Велинов и Ива Гумнишка застанаха пред събралите се над 300 състезатели и гости от цял свят.

Александър Велинов сподели: „тази идея се оформи преди около година, тя беше като неясна мечта – не знаехме дали ще се случи и как точно. Днес на церемонията по откриването става ясно че сме положили основите на нещо наистина голямо и значимо, на едно събитие, което има шанс да промени образованието в областта на изкуствения интелект по целия свят.“

Елена Маринова отбеляза: „Aко поставим правилните основи и сърцата ни са на правилното място, хората и изкуственият интелект ще работят за доброто на човечеството и планетата ни. Изграждането на мостове е много по-важно от създаването на граници – сред хората или между хората и изкуствения интелект. Вие и вашите държави сте създателите на първата IOAI. Благодарим ви!“

Химнът, знамето на България и разтърсващите танци на ансамбъл „Странджа“ бяха финалът на церемонията, която премина с огромна еуфория. Присъстващите отбори от цял свят ще останат в историята, като участници в Първата олимпиада по изкуствен интелект – First International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI.