Гласовите асистенти стават все по-популярни и се усъвършенстват с всеки изминал ден. Вече свикнахме да разчитаме на тях във всекидневието си, но изследване на учени от университетите в Бъркли и Калифорния доказва, че скрити в клипове в You Tube гласови команди, могат да се използват за атака, точно чрез асистентите.
Тези команди са недоловими за човешкия слух, но поставени в какъвто и да е клип се прихващат и разпознават от невронната мрежа. Звучи невероятно, но учените са единодушни, че тази вратичка вече се използва от хакерите, а приложенията й са много. Например лесно е да си представим как команда нарежда на гласовия асистент да отвори определена уеб страница и от там се изтегля зловреден софтуер във фонов режим, без потребителят дори да подозира за опасността.
Според учените тези команди са два вида – едните са запис на гласове, които предупреден човек може да разпознае при старателно вслушване и силно деформирани гласове, които на практика са неуловими за нашия слух. Вече се работи по проект за система, предупреждаваща потребителите за този вид заплаха и при предварителните й тестове, точността с която открива командите е завидна – 99.8%.
Това ще защити поне в известна степен потребителите, защото с усъвършенстване на гласовите асистенти, заплахата става все по-реална и сериозна. Представете си, че един милион души гледат заразен клип в You Tube, нека 10 000 от тях да са оставили смертфона до себе си, ако само 5000 реагират на командата и отворят опасен сайт, това са 5000 заразени смартфона, под пълния контрол на хакерите.
Звучи наистина страшно, а заплахата се усувършенства и скритите команди стават все по-недостъпни за човешкото ухо и все по-разпознаваеми за изкуствения интелект. За да предотвратят разрастването й, учените планират да включат филтри в софтуера за разпознаване на глас, които да правят разлика между човешки и синтезиран такъв.