Ако сте опитен шофьор със сигурност го познавате, но ако сте начинаещ шофьор, надали се замисляте за него – ангренажният ремък. Тази изключително важна част е отговорна за правилното функциониране не само на нашия автомобил като цяло, но и за много други малки по размер автомобилни части. 

Ангренажният ремък играе ключова роля в задвижването на двигателя, защото пренася движението от коляновия вал до разпределителния вал. Той се използва най-често във задвижването на газоразпределителния механизъм с горно разположение на разпределителния вал.

С увеличаването на оборотите на двигателя се увеличават съответно и изискванията към качествата на ангренажния ремък. От неговата функция сега вече зависи и работата на водната помпа. Обикновено когато се сменя тази част на автомобила, се сменя и водната помпа.

При повечето модели коли, ангренажният ремък се намира в предната част на двигателя, в който има серия от клапани, които се отварят и затварят. Това позволява навлизането на гориво и въздух в горивната камера, откъдето изгорелите газове да излизат към ауспуха. Както виждате всичко това е изключително синхронизирана работа и именно това е определящо за оптималното отваряне и затваряне на клапаните и функцията на буталата, намиращи се в цилиндрите на двигателя. Така, когато един компонент не работи, се затруднява работата на двигателя.

Днес все по – иновативните механизми и компоненти, налагат да се търсят и по-иновативни технологии при производството на материали, които увеличават живота на ангренажните ремъци и подобряват техните експлоатационни характеристики.

Всъщност ангренажният ремък е част от ангренажният комплект. Последният се състои от ремък, разпределителен вал – права ос, в края на която има зъбно колело и гърбици по дължината й, за да се прилага натиск към клапаните. Зъбният ремък гарантира точността на процеса на горене в двигателя. Благодарение на него, се върти разпределителният вал, който от своя страна контролира клапаните. Неговата функция е особено важна, защото ако разпределителния вал и коляновия вал не се въртят синхронно, двигателят няма да работи. В най-лошия случай, клапаните и буталата може да се сблъскат помежду си с пълна скорост, което води до повреда на двигателя.

Ремъкът често изпълнява и допълнителни задачи, като например задвижване на горивна помпа, водна помпа или балансиращ вал.

Има също колянов вал, чиято работа е да превръща възвратно-постъпателното движение във въртеливо и обратното.

Друг компонент е обтяжната ролка. Нейното предназначение е да обтяга на ангренажния ремък, за да може да е постоянно обтегнат. Посредством тази ролка и нейният механизъм ангренажния ремък не може да се отпусне след определен пробег на автомобила.

Следващ компонент е паразитна ролка, която се състои от метални сачми, които се движат по вграден канал и се използва само за водене на ангренажния ремък

Много важен компонент е водната помпа, благодарение на която се осъществява циркулацията на охладителната течност на двигателя. Нейната изправност е важна, за да се гарантира, че двигателят няма да прегрее.

Както може би е ясно, ангренажният ремък е компонент, който има определен живот и се налага да се сменя след като автомобилът измине определени километри. Обикновено експертите препоръчват това да се случва между 50 000 до 150 000 км. Това зависи от модела на автомобилa.

Ангренажните ремъци не трябва да се прегъват, защото това ще повреди нишките от фибростъкло. В този случай, способността да издържа на натоварването на ремъка се намалява и може да се скъса, което води до спиране на двигателя.