Те са тук! Изкуствените интелекти са сред нас и не само че стават по-умни, но и се превръщат в част от нашето ежедневие. Използването на компютър, който да мисли като човек, е в основата на множество холивудски продукции, литературни произведения и научни трудове. Немалко от тях се въртят около сценарии, които предвиждат мрачно бъдеще за човечеството, което може да бъде подчинено на роботите. Тези спекулации все още изглеждат безпочвени, но е факт, че изкуственият интелект намира все повече приложения в някои от най-важните аспекти на нашето съществуване – работата и развлечението.
Въпросът с етичността и безопасността при използването на изкуствен интелект е толкова важен, че събира мнения от хора като Бил Гейтс, Стивън Хокинг и Елън Мъск. Изказванията на тези лидери на своите поприща не ласкаят използването на изкуствен интелект, поне не по начина, по който се използва в момента. Наскоро Гейтс говори за етичната страна на използването на роботизирани “умове” или по-точно как това влияе на пазара на труда. Пред онлайн публикацията Quartz той сподели, че роботите (по-скоро компаниите, които ги използват) трябва да бъдат облагани с данък все едно са хора. “Не може да се откажем от данъка върху доходите. Той може да дойде от облагане върху печалбата от продукти, създадени от роботи. Или от някакъв вид “данък робот”, каза Гейтс. През 2014 Хокинг пък обяви, че безразборното развитие на изкуствения интелект “може да доведе до края на човечеството.” В началото на годината Мъск изрази опасения подобни на Гейтс за бъдещето на работните места. Мнеието на Елън обаче е, че “за да останат хората значими, трябва да се слеят с изкуствения интелект.” Затова и едно от новите му начинания е разработването на мозъчни чипове, които да помогнат на хората по-бързо и лесно да се адаптират към новите технологии.
Засега обаче изкуственият интелект е далеч от страшните прогнози. Тази технология едва наскоро започна да намира масово приложение, но резултатите изглеждат обещаващи. Къде може да използваме изкуствен интелект и как би ни помогнал в ежедневието?
Изкуственият интелект вече беше журналист. През последните години тези ботове станаха все по-умни. В началото експериментите се осъществяваха с къси спортни репортажи. През миналата година обаче Вашингтон Пост използва бот, за да създаде статия. Ботът се казва Хелиограф и резултатът от неговата работа бе неразличим от написаното от човешка ръка.
Ботовете намират приложение и в бизнес комуникацията. Социалните медии се превърнаха в неизменна част от развитието на бизнеса, а диалогът с клиентите не може да бъде пренебрегнат. Получавайки стотици, ако не и хиляди съобщения на ден, обаче изисква значителен ресурс. В повечето случаи въпросите, зададени от клиентите, са еднотипни, затова и компаниите вече разчитат на автоматизирани диалози. Такава функция има дори и във Facebook Messenger.
Развлекателната индустрия също печели от дигиталното роботизиране. Изкуствен интелект победи шампиона на играта Го, неведнъж е побеждавал гросмайстори на шах, а наскоро дори спечели и на покер масата. Триумфите в тези мисловни спортове са показателни за адаптивността на ботовете, както и за техния потенциал като учители. Така например, изкуствен интелект може да ни обучава в успешни стратегии, които после може да приложим в мобилните игри, каквито предлагат компании като EA Games, PokerStars и Hasbro.
Изкуственият интелект вече не е само филмова тематика. Ботовете са факт, като те намират все повече приложения. Дали “Аз, роботът” е художествена измислица или поглед в бъдещето зависи от разумното използване на тази умна технология.