Свързахме се с Андреа Пандулис — уеб предприемач, откровен и интересен дигитален човек, който в момента разработва платформа за B2B услуги на европейския пазар.
Моята история е различна, роден съм през 1977 г. в град София. Като дете от смесен брак и наследник на две големи фамилии — българска и гръцка, още от детска възраст разбрах, че животът ми ще бъде различен. Първо заради името ми и второ заради възпитанието ми, което дължа на моите родители.
Имам две любими места, свързани с моя произход. Едното е Созопол и остров Св. Иван, където е живяла моята майка в семейство на моряци, които се грижели да палят фара, показвал пътя на корабите при лошо време. А другото е град Костур и Костурското езеро, от където е фамилията на моя баща.
Когато бях дете, родителите ми работиха дълги години в сферата на туризма и търговията. След промените през 1989 г. започнаха семеен бизнес, който просъществува 22 години; иначе казано до 2011 г. Не помня момент, в който родителите ми да не са се занимавали с нещо. Баща ми беше находчив и предприемчив човек и още от малък започна да ме учи как да бъда достоен мъж и умел предприемач.
Живял съм на много места в България и това ме накара да я опозная и обикна безкрайно, а главната причина бе работата на моите родители. Така, още от дете, започнах да развивам умения и начин на мислене покрай тях.
[cquote]Леката атлетика ме научи да печеля, но и да губя.[/cquote]
Малко след като тръгнах на училище, запознах да тренирам лека атлетика. Този спорт изгради в мен много качества, които ми помагат и до ден днешен. Тренирах повече от 10 години спечелих много състезания, но също така се научих да губя. Когато бях десетгодишен, станах шампион на София на 60м спринт, а същата година станах и шампион на София на дълъг скок.
Тези победи оставиха отпечатък в живота ми завинаги. И до ден днешен спортувам и поддържам форма с различни видове спорт.
След като завърших училище, влязох в казармата и се уволних през Януари 1998 г. с пълно отличие на всички изпити. 1998 г. е превратна и решаваща година за моето бъдещо развитие — тогава след кратко боледуване почина моя баща, приятел и учител. Така, цели 9 години след като той създаде семейния бизнес, се наложи аз да застана начело на фирмата. Бях само двадесетгодишен, но се сблъсках със суровата действителност, динамика, проблеми и отговорности, които бизнесът отвори пред мен. Отдадох много години от моя живот за работата. Станах свидетел на развитието на българския бизнес, едва ли не още от самото начало на прехода. А до ден днешен продължавам да бъда част от него.
[cquote]От просто едно хоби, интернет бизнесът се превърна в моя страст.[/cquote]
Освен от семейния бизнес, живо се интересувах и от развитието на Интернет. С времето това се превърна в моя страст. Помня появата на пионерите, чиито открития промениха света за винаги. Сърфирането на гребена на вълната стана мое ежедневно занимание, интересувах се от всичко, което се случва в Интернет. Създадох своя колекция от интересни линкове, като най-голямо внимание обръщах и продължавам да обръщам на източниците свързани с бизнеса по света. Колекцията ми от линкове на най-големите компании в света, може всеки да разгледа в моя уебсайт, където по традиция публикувам и най-интересното, на което попадна в интернет.
Какво е EUBD и как получи идеята за платформата?
Европейската база данни от бизнеси (или European Business Database) е моя идея, които превърнах в реалност, благодарение на работата ми в реалната среда и интернет хобито, което превърнах в професия.
След бурното навлизане на интернет на пазара и неговото стремглаво развитие, открих ниша. Открих я в лицето на интернет маркетинга и оптимизация на бизнес присъствието в Интернет. Постепенно идеята узря и се превърна в това, което е сега.
Всичко започна, когато в процес на работа трябваше да намеря фирми производители на продукти, които ние влагахме в нашето производство. По това време пазара се променяше постоянно, нямаше сигурност и постоянство в доставките, а това ни изправяше пред сериозни затруднения. Така започнах да търся, а естествено започнах да го правя онлайн. Не след дълго установих, че дори в интернет не можех да намеря това, което търся — малко фирми тогава имаха уебсайт. Да не говорим за присъствие в бизнес каталози. Затова започнах да проучвам нещата в свободното си време.
За няколко години пребродих на длъж и на шир мрежата. Заедно с останалите запалени потребители станах свидетел на появата на всички големи дигитални компании и на развитието им. Затова през 2007 г., повлиян от тенденциите, се реших да започна работа по създаването на платформа, която да информира и свързва европейския и световен бизнес. Така избрах и купих домейна Еuropeanbusinessdatabase.com. Тогава бях наясно с неписаните закони на интернет, които гласят да използваме кратки имена, но въпреки това реших, че това име е уникално и един ден то ще се превърне в ключ към развитието на бизнес комуникацията в Европа и света.
Коя беше главната причина поради която реших да създам платформата?
Както знаете държавите в Европа са около 50, като страните членки в Европейския съюз са 28, а 24 езика са обявени за официални езици на съюза. Има още приблизително 15 езика, които се използват от държавите извън съюза.
[cquote]Това различие прави Европа световен културен феномен, но и изправя бизнеса пред една сериозна бариера — езиковата.[/cquote]
Поради този факт не можем да кажем, че комуникацията онлайн в Европа се е развила така, както между англоговорящите държави. Именно поради езиковите различния, всяка държава е развила своя собствена интернет инфраструктура и за това бизнесът от различните държави нито се познава, нито контактува свободно по между си. Обединението на съюза и бизнеса в Европа бе направено на институционално и високо корпоративно ниво, но малкият и среден бизнес все още не контактува свободно. След удара на световната финансова криза, която за жалост още не е отшумяла, рестартирането на пазара и появата на нови и нови компании, пазарът изиисква решения и инструменти, които решават комуникационния проблем.
Развитието на интернет в тази посока през следващите години ще промени бизнеса в Европа. Буквално всяка година излизат все нови и нови софтуерни и хардуерни решения, уеб и мобилни приложения, които подобряват условията за бизнеса и драстично повишават постигнатите от него резултати.
И така, 6 години след като започнах да разработвам платформата и една година от нейния официален старт, европейският бизнес има още една добра възможност да се популяризира и обменя информация помежду си. Както и да се информира за полезни връзки, услуги и продукти в границите на всяка една държава.
Какви са ползите за европейския бизнес от подобен проект?
Основна идея зад платформата е повишаването на ефективността и подобряване на комуникацията, както и разширяването на перспективите за развитие на бизнес дейност на континента.
Европейската бизнес база данни предоставя възможност на всяка компания да изгради своя корпоративен профил и така да получава запитвания от потенциални клиенти, партньори, и други заинтересовани лица или организации. Платформата ще предоставя полезна информация за бизнеса във всяка една държава, както и подредена информация по икономически дейности и сектори.
Наред с това, регистрираните фирми ще могат да се възползват от услугите, които самата платформа предлага. Те ще се разширяват постоянно и ще станат достъпни благодарение на партньорската мрежа, която постепенно ще изградим. Някои от услугите, които предлага платформата в момента, са абониране за новорегистринаи фирми, публикуване на новини, оферти или обяви за набиране на персонал, участие в уеб изложения и „Зала на славата“, които имат за цел да представят и популяризират европейския бизнес в интернет.
Колко важно, според теб, е фирменото присъствие в B2B каталозите?
Присъствието на бизнеса в подобни платформи е изключително важно и необходимо за неговото развитие. Не е тайна, че успехът на китайските компании се дължи както на добрите цени, така и на силното присъствие в интернет. B2B (business-to-business) платформите създават благоприятна среда и привличат на едно място голям брой заинтересовани лица и организации. Те също така спомагат за още по-доброто класиране в търсачките като Google, Bing, Yahoo и др., които бизнесът използва предимно за проучване и реклама.
Не трябва да пренебрегваме и фирменото присъствие в социалните мрежи, нo те са създеди предимно за крайните потребители с цел комуникация и забавление, и неправилното им използване може да навреди на фирмения имидж. Facebook вече ограничава видимоста на безплатни постове във фирмените страници. Това се прави с цел да се увеличи използването на рекламните формати и да се намали присъствието на нежелани съобщения тип спам.
Днес всяка компания трябва да има не само уебсайт, а и работна станция за интернет. Място, откъдето да се приемат поръчки, да се води комуникация, да се правят проучвания, да се следят тенденциите и да се прави постоянна оптимизация на присъствието на продуктите и услугите в глобалния уеб.
[cquote]Да не се използва този мощен ресурс е все едно в миналото да развиваш бизнес без телефон и факс.[/cquote]
Интернет маркетингът набира все по-голяма популярност в днешно време и с право — никое друго решение не дава толкова пълен и цялостен арсенал от програми и приложения, които при правилна комбинация изстрелват към успеха. Днес всяка една фирма с качествен продукт или услуга, може да се бори за част от глобалния пазар.
Кога започва кампанията за български компании и какъв е процесът на регистрация?
Кампанията за български фирми е пилотна за платформата и ще започне в началото на месец март тази година. Тя дава възможността на българските производители да бъдат сред първите участници.
Всички знаем, че в интернет е от голямо значение времето на поява и продължителността на присъствието. Колкото по-постоянна е тази величина, толкова по-добри са резултатите. Кампанията ще е достъпна чрез платформата и чрез наши партньори, а процесът на регистрация е попълване на онлайн заявка за участие или с изпращане на смс за тези фирми, който все още не ползват интернет активно. След изпращане на заявката, фирмата заявила услугата ще получи достъп и пълна подкрепа за изграждане на своя профил.