работен денОсем часовият работен ден е остарял и неефективен подход! Ако търсите повече продуктивност, трябва да намерите нов начин да организирате работата си.

Създаден по време на индустриалната революция, осемчасовият работен ден е опит да се ограничи броя на часовете ръчен труд, които работниците са принудени да полагат във фабриките. Един наистина по-хуманен подход, но от преди 200 години. Сега в 21 век, от нас се очаква също да работим осем часа непрекъснато, като предците си или поне дълги отрязъци време, без почивка. На някои от нас доста често се налага да свършат нещо, дори в обедната си почивка. Това разбира се нито е полезно, нито ефективно!

Какъв е най-добрият начин да се структурира работния ден?

Проучване, проведено неотдавна от Draugiem Group, използва компютърно приложение, за да проследи работните навици на служителите и да измери по-специално времето, прекарано в различни задачи и това, каква е производителността им и попада на едно интересно откритие.

Продължителността на работния ден не е от значение!

Това, което е наистина важно е как е структуриран самият процес. Хората, които стриктно спазват кратките почивки, са далеч по-продуктивни от тези, които работят дълги часове непрекъснато. Според проучването, идеалното съотношение е 52 минути работа, 17 минути почивка. Служителите, поддържащи този график, имат уникално ниво на фокус в задълженията си. За приблизително един час, те са 100% отдадени на задачата, която трябва да изпълнят, не проверяват социалните мрежи, не се разсейват с имейли. Когато почувстват умора, напълно се откъсват от работата си и това им помага да се освежат и да се потопят отново в служебните задължения.

Мозъкът иска 15 минути почивка на всеки час!

Хората, които са открили това магическо съотношение, буквално смазват конкуренцията по отношение на производителността, защото не пренебрегват една основна необходимост на човешкия ум. Мозъкът функционира с изблици на повече енергия преблизително час, след което тя спада за около 15-20 минути, преди да се възстанови отново и дори и да продължите да работите, ефективноста ви е понижена. Тогава вие сте податливи на странични фактори, които ви отвличат вниманието и ви разсейват, просто защото вашият мозък наистина има нужда от почивка. Най-добрият начин да победите изтощението и да избегнете това разконцентриране е, когато усетите признаци на умора, да си позволите кратка почивка. Тези малки паузи, с откъсване от работния процес за броени минути, няма да попречат на на продуктивността ви, а точно обратното – ще я повишат. Разбира се говорим за реална почивка, например кратка разходка и глътка свеж въздух, а не проверка на пощата или гледане на клипове в You Tube.

Не насилвайте мозъка си да работи, когато той ви дава сигнал, че има нужда да си поеме дъх, това не е правилно! Ако шефът ви не е съгласен, покажете му тази статия!