Бърза реакция, креативно мислене и усет как да използваш най-наболялата обществена тема за собствена реклама демонстрират компании в САЩ. Вече две седмици светът напрегнато следи кризата в Щатите и спирането на работата на федералните агенции, предизвикано от липсата на бюджетни средства, след като законодателите така и не успяват да се разберат и да приемат законопроекта за финансиране на правителствените служби през започналата на 1 октомври финансова година.
Докато дебатите и прогнозите какво може да се случи продължават, Starbucks стартира кампания #ComeTogether, която призовава лидерите на страната да постигнат споразумение. Освен с постове във Фейсбук и Туитър, компанията рекламира инициативата си и на цели страници в най-големите американски вестници. Хауърд Шулц, CEO на Starbucks, отправя и лично послание в Instagram към всички американци да подпишат петицията, която могат да намерят във веригата заведения. Загрижеността за доброто на нацията, съвсем естествено, предизвиква симпатии и широк отзвук от страна на потребителите.
Нестандартна мисъл пък демонстрира компанията за недвижими имоти Century 21 с реклама на недвижим имот, който би бил перфектно място за среща на основните противници в дебата за бюджета – Барак Обама и Джон Бейнър. Апартамент, който се намира точно по средата (поне от географска гледна точка) между родните им места – Хонолулу и Охайо.
Социалната ангажираност и позицията по нашумели теми на частни компании е често срещана в западния свят. Рекламният отзвук почти винаги е значителен и много по-ефективен от далеч по-скъпи кампании. Възможно ли е нещо такова да се случи и в България? Например някоя компания да обърне внимание на продължаващите вече над 100 дни протести срещу правителството и да инициира петиция за постигане на разбирателство?
Трудно. Първо, защото веднага ще бъде обвинена, че заема страна – независимо дали наистина го прави. И ще започнат да се търсят и измислят (ако не бъдат открити) връзки с дадена партия, организация, олигархичен кръг. Второ, защото в България не сме свикнали да приемаме безрезервно каквато и да е социална ангажираност. Дори подкрепата на благотворителни каузи се сблъсква постоянно с обвинения, че е породена от жажда за реклама и публичност. Трето, защото най-трудно е да се осмелиш да направиш нещо за първи път. И то да го направиш така, че да ти донесе повече полза, отколкото критики.
При всички случаи обаче това е тема, над която си струва да се замислят и компаниите на българския пазар, съобразно целевата си аудитория. Ако част от нея е и наричаното все по-често не само у нас, но и от чуждата преса, „събудено гражданско общество“, то пред създаването на подобни кампании в България вече не трябва да се слага етикет „невъзможно“. При наличие на бърза реакция, креативно мислене и усет как да използваш най-наболялата обществена тема, нищо чудно да станем свидетели на нещо свежо, различно и ефективно и у нас.