Apple logo New York

Преди четири години маркетинг гуруто Кен Сегал написа книга за Apple и силата на простотата. Тя е резултат от наблюденията му върху работата със Стив Джобс в годините, когато всичко се корени в любовта към простотата и “Think different” е основната максима на компанията. Тази любов, наричана от някои мания, може да се види във всичко – хардуер, софтуер, опаковка, маркетинг, дизайн на магазините, дори и във вътрешната организация на компанията. Но това остана в миналото!

it's just workВ интервю за The Guardian, Сегал твърди, че в отсъствието на Стив Джобс, Apple е загубила основния замисъл на своите продукти. Под ръководството на Тим Кук, нещата вече не са толкова прости. Въпреки, че критики по отношение на компанията не липсват напоследък, си заслужава да обърнем внимание на мнението на Сегал, който е изиграл водеща роля в някои от най-запомнящите се рекламни кампании на Apple, като доверен човек на Стив Джобс в миналото. Негова е и заслугата за добавяне на „i” в оригинавлото име на iMac. Какво всъщност има предвид маркетинг гуруто?

В основата на политиката, наложена от Стив Джобс е простотата на продуктите, тяхната интуитивност и лекота при използване. Сега продуктовата линия на Apple вече е ненужно сложна. Компанията предлага три различни iPhone, четири iPad и три MacBook – безкрайна комбинация от размери, объркващи имена и нови функции. Вселената на Apple буквално експлоадира от сложност! Дали това е само внушение?

„ Моят опит със Стив ме караше да се възхищавам на Apple, но аз също вярвам в трудната любов. Сега настъпи момента да оставим емоциите настрани и да погледнем обективно към сегашното състояние на „простотата“ в тази компания.“

Стив Джобс не може да бъде заменен и това е факт! Той притежаваше изключителен инстинкт, визия и енергия и се ползваше с доверие, защото наистина можеше да накара нещата да се случват, само със силата на волята си. Тим Кук има различен стил, но да не забравяме, че именно той беше избран от Стив за следващия лидер на Apple. Самият Тим признава, че няма таланта на Джобс и ще разчита на опита на други хора в области, където няма достатъчно опит – а именно продуктов дизайн и маркетинг. Визията на Стив Джобс и неговата харизма го превърна в доброжелателен диктатор, впрегнал всички сили в една цел, но това не е присъщо за Кук.

Apple 2

Разбира се има причина продуктовата линия през 2016 година да е много по-експанзивна от тази през 2008, Apple разчита на своите iPhone и iPad за растеж и печалба. В условията на съвременния пренаситен пазар на мобилни устройства, тя има нужда да привлече нови клиенти, а това изисква разнообразие, съобразено с нуждите и изискванията на различните потребители. Естествено компанията можеше да запази размера на своя iPad, но ако не бяха iPad Mini или iPad Pro, голяма част от клиентите, които се интересуват от по-малък или по-голям формфактор, просто биха избрали друг производител. Apple Watch се превърна в моден продукт, любима джаджа, но не можем да отречем, че интерфейсът му е малко по-сложен от необходимото. Що се отнася до софтуера, за съжаление и други части от екосистемата на Apple, като Apple Music и iTunes, също са в това положение. Критиците се оплакват от нарастващата му сложност, Apple Music е атакувана безмилостно и наистина на моменти услугата може да е малко объркваща.

И най-големите компании допускат грешки понякога. Можем ли да се тревожим, че недостатъците и сложността се промъкват все по-често в продуктите на Apple?

По-голямата аудитория и по-зрелия пазар, съвсем естествено имат по-разнообразни нужди. Продуктовата линия на Apple вече е по-богата, но наистина ли е чак толкова сложна? Като цяло Сегал остава уверен, че простотата все още е това, което движи Apple, но не е убеден, че компанията се движи плавно в тази посока. Със смъртта на Стив Джобс нещата се промениха драстично. Apple управлява своя маркетинг повече като голяма компания, отколкото като стартъп. Няма съмнение, че простотата е в основата на нейната визия, но всъщност тя е въпрос на възприятие. Трудно можем да пренебрегнем факта, че Apple се опитва да предостави един прост образ на своите потребители. Тя усилено работи, за да възстанови това усещане, което й помогна да стане най-скъпата компания в света, но явно трябва да отстрани причините, позволили сложни продукти да достигнат до крайния потребител.

„ Ние живеем в един сложен свят и компаниите, които доставят простота са тези, които печелят накрая!“