Докато някои правят новинарски сайтове, други стават блогъри, а трети – създават форуми. Но не всеки успявя да направи от своя форум едно огромно интернет общество. Как го правят?
Въпрос на опит и схватливост. Ясно е, че нови посетители няма да се регистрират във форум, който има много малко на брой посетители и никакъв полезен материал. Как опитните уебмастъри правят това, ще видим сега:
- Канят приятелите си. Всеки има приятели. Всякакви приятели – едните са тези, с които се познава лично, другите са тези, с които се е виждал по веднъж, а третите са от интернет. Изберете кои приятели да поканите и го направете. Нека форумът ви има поне 15-20 регистрирани, познати на вас, посетители още от първите три дни.
- Пишат статии и правят анкети. Просто в един нов форум собственикът трябва да подклажда дискусиите. Пишете интересни и полезни статии на тематиката на вашия форум, направете една-две анкети на различна тема, накарайте потребителите да имат за какво да говорят.
- Полезни линкове. Интернет е направен да споделяме. Споделяйте и вие. Като намерите някой интересен блог, полезен сайт/инструмент/програма – споделете го с другите. Така те ще имат причина да посещават вашите форуми.
- Оптимизация за търсачки. Отново стигаме до SEO. Хората търсят всякакви форуми всеки ден. Нека вашите биват намерени по-лесно. Прегледайте тази тема за phpBB SEO и моята статия за robots.txt, за да ви стане ясно как точно се оптимизира форум.
- Стимул – рангове и репутация. Някои са против това. Но разделянето на отделни групи, правенето на VIP ранг (или Специален потребител) с дадени привилегии и правенето на система за репутация е прекрасен начин да се стимулират дискусиите. По-късно, когато форумът се развие, ще можете да премахнете по желание всеки от тези елементи.
Толкова е просто. Един последен съвет – ако ще развивате успешен форум, купете му хостинг и домейн име. Ще имате много по-голям успех.