Въпреки че за много хора регулярният backup все още изглежда като израз на параноя, истината е че загубата на данни все още е сред водещите заплахи, наред със зловредния софтуер, вирусите и страха от хакери.

Ако все още сте в групата на хората, считащи, че регулярният backup е ненужно усилие, Световният Backup ден е тук, за да ви напомни, че е време да преосмислите възгледите си. Съвсем не в кръга на шегата (както повелява предстоящия 1-ви април) е време да си обещаете: „Давам дума на 31 март (и не само) да направя резервно копие на всички свои документи, данни и спомени, съхранявани в дигитален вид!“

Световният Backup ден е независима инициатива, която се отбелязва на 31 март и  цели да насочи повече внимание към превенцията на загубата на данни и важността на редовните backup практики.

Ако все още имате съмнения, вижте някои статистики:

  • 30% от хората никога не правят backup на своите данни
  • 113 мобилни телефона по света биват изгубени или откраднати на всяка една минута
  • 29% от загубите на данни стават случайно
  • 1 от 10 компютъра са засегнати от вируси всеки месец

(По данни на: http://www.worldbackupday.com/en/)

Едва ли някой би искал да е част от тези статистики, но те са напълно реални. Откраднат или счупен телефон, повредена карта с памет, в която сме запазили хиляди свои снимки, лаптоп с неработещ харддиск или залят с кафе или чай, са все сценарии, които са добре известни. Но нека си го кажем направо – загубата на данни може да бъде не само болезнена в личен план, тъй като сме загубили ценни спомени, но и изключително рискова от гледна точка на бизнеса. Последиците могат да бъдат катастрофални – от загуба на време и пари до сериозна репутационна криза и дори фалит.

Ето защо, не бъдете жертва на първоаприлска шега, в която няма нищо смешно, а направете backup на своите данни още сега! Ето как да стане това стъпка по стъпка:

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ НА WINDOWS  10

  1. Натиснете бутона “Start”
  2. Напишете “backup” в полето за търсене
  3. Изберете “Backup Settings”
  4. Добавете устройство (drive)
  5. Изберете външен носител (флаш памет, външен диск) или локация в мрежата, където да направите backup
  6. Кликнете върху „What do you want to backup?“ и изберете опцията “Let me choose”
  7. Изберете всички файлове/фолдери, на които искате да направите backup и натиснете “Next”
  8. Кликнете върху “Change schedule” и изберете кога искате да се прави автоматичен Backup, след това натиснете OK
  9. Натиснете “Save settings”
  10. Ураа! Вече сте задали всички настройки и Windows ще извършва автоматичен backup на вашите файлове оттук нататък. Уверете се, че всичките външни носители, които сте избрали за своя backup, са свързани към компютъра. Можете също така да правите и мрежов backup на определен сървър.

Поздравления! Направихте своя първи backup!

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ НА MAC

Първо, включете флаш памет или външен диск. След това следвайте инструкциите по-долу, за да настроите своя лаптоп да извършва автоматичен backup по зададен график.

ВНИМАНИЕ: Уверете се, че USB устройството е напълно празно и в него няма важни файлове, тъй като при backup компютърът ви вероятно ще изтрие всичко от него.

Отворете менюто (в горната лява част на екрана) и изберете “System Preferences”

  1. Изберете “Time Machine”
  2. Кликнете върху “Select Disk”
  3. Изберете своя USB хард диск от списъка и кликнете върху “Use Disk”

Готово! Вашият Mac ще прави самостоятелен backup оттук нататък. Ако използвате MacBook, уверете се, че външната памет е включена, когато се извършва backup-а.

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ НА LINUX

Вскяка Linux дистрибуция предлага разнообразни тулове за backup на данни. Ето инструкциите за Ubuntu:

  1. Отворете HUD (кликнете върху Ubuntu бутона) и напишете “Backup”.
  2. От резултатите от търсенето изберете “Backup”
  3. Кликнете върху “Just show my backup settings”
  4. Активирайте “Automatic backups”
  5. Изберете локация, където да запазите своя backup чрез опцията “Storage”
  6. Изберете колко често да се извършва backup чрез опцията “Schedule”.
  7. Кликнете върху “Back Up Now” в таба “Overview”, за да стартирате backup.

Поздравления! Ubuntu вече е настроен да извършва автоматичен backup на вашите данни. Уверете се, че външната памет, която ще използвате за целта, е включена по време на дните и часовете за backup.

ОНЛАЙН BACKUP

Съществуват много опции за онлайн съхранение в облачно пространство, които са лесни за работа. Можете да използвате OneDrive, Dropbox, Google Drive, Amazon Cloud Drive. За съжаление, при тези варианти сте ограничени в обема на данни, но в същото време backup процесът става доста лесно.

ЦЯЛОСТЕН BACKUP

Ако искате да направите backup на абсолютно всичко от своя компютър, това също е възможно, Поинтересувайте се от различни варианти в Google, от рейтингите на отделните услуги и от мненията на потребителите. Например – Clonezilla е една добра възможност, която е безплатна система за backup и работи добре.

Разбира се, всички съвети и препоръки, предложени в тази статия, са просто началото. Но все от някъде трябва да се започне, а първата стъпка е най-вече осъзнаването на необходимостта да се погрижим за файловете си.

А ето и малко допълнителна информация, свързана с полезна комбинация от бутони, които улесняват работата ни:

  • CTRL+S – запазване на документ
  • CTRL+SHIFT+S – запазване на документ в различен формат или фолдер
  • F12 – отваряне на “Save As” диалогов прозорец
  • CTRL+Z – Undo – връщане едно действие назад
  • CTRL+SHIFT+T – отваряне на последния сайт, който сме затворил

Статията е подготвена от DataArt – международна консултантска компания за разработване на персонализирани софтуерни решения