broken-iphone

Нов тип полимерно стъкло, което може да бъде подобрено докато се пресова, е в процес на разработка от университета в Токио, след като беше случайно открито от студент, а японските учени твърдят, че то може да излекува само пукнатини и драскотини.

Стъклото се произвежда от полимер с ниско тегло, наречен polyether-thioureas и може да се пресова ръчно, без да е нужна висока температура за разтопяването му.

Изследването, публикувано от групата учени, ръководени от професор Такузо Аида от Токийския университет обещава, че това стъкло ще може да се използва на практика във всички екрани на телефони, таблети и друга потребителска електроника, като ще ги направи много по-устойчиви.

Докато вече бяха разработени самолекуващи се каучуци и пластмаси, то учените твърдят, че новият материал е първото твърдо вещество от този вид, което може да бъде използвано при стайна температура. Високата му механична устойчивост и лечебните способности се склонни да се самоизключват, но чрез реорганизиране на кръстосано свързаните мрежи този проблем е преодолян. Новото полимерно стъкло е много здраво, но лесно може да се ремонтира чрез компресиране на повредената повърхност. Всъщност свойствата му са открити случайно от студента Ю Янагисава, който подготвял материала за лепило, но установил, че когато повърхността му бъде нарязана, ръбовете й прилепват един към друг, обрзувайки нова повърхност за 30 секунди при 21 градуса.

По-нататъшните експерименти установили, че самолекуващия се материл възвръща първоначалната си здравина само след няколко часа.

Това не е първият път, когато подобен материал бива предлаган за изработка на смартфони. През 2015 година LG пусна своя G Flex 2 с покритие на гърба, което излекуваше дребни драскотини с течение на времето, но въпреки това не успяваше да се справи с по-тежките щети.