Представители на САЩ и ЕС изразиха пред Reuters опасенията си от някои предложения за промяна на регулацията на интернет, които ще бъдат обсъдени на срещата на Международния телекомуникационен съюз (структура на ООН) в Дубай.

Западните общества се подготвят за нелека борба за влияние с Русия и африканските страни, които настояват за глобална такса върху интернет трафика и повече права за проследяване на интернет активността на своите потребители. Конференцията на 157 годишната организация, която възнамерява да подсили своя контрол над уеб пространството, ще се състои между 3 и 14 декември, когато 193 държави ще обсъждат нови интернет правила за повече регулация на дигиталния пазар.

Западният свят срещу Русия, Китай, Африка и арабските страни

От една страна, всичките 27 държави от ЕС са срещу плановете интернет да бъде регулиран, включително предложенията от Африка, Азия и Средния изток, които апелират за пълна проследимост на уеб трафика и такси за компании като Google, които предоставят съдържание за чуждестранни потребители.

САЩ, които в момента играят ключова роля в администрацията на интернет с ICANN, също застава строго срещу каквито и да е нови ограничения, опасявайки се, че те биха попречили на иновацията и развитието на пазарите онлайн. В тяхна подкрепа стоят Канада, Австралия, Нова Зеландия, Мексико и други държави с представители в Международния телекомуникационен съюз.

В ответната страна на конфликта стоят африканските държави, заедно с Русия и Китай, които мислят в една посока – начини за контрол над интернет данните, ограничения на информацията във вътрешните граници и такси за доставчиците на съдържание.

„Европейският съюз смята, че няма никакви оправдания за подобни предложения.“ – каза от името на всички държави-членки ръководителят на Европейската комисия в Петък.

Тери Крамър, представител на САЩ пред телекомуникационния съюз, сподели как плановете на Русия са да получи право „да филтрира трафик и цензурира съдържание под претекста на вътрешно-национална сигурност.“

Печалби от иновациите на един свободен пазар

Изтекло предложение на република Камерун гласи, че трафикът до интернет доставчиците трябва да подлежи на „пълно заплащане“. Арабските държави подкрепят подобна идея.

Опасяващо е, че някои европейски телекоми с радост биха подкрепили подобно предложение и вече изразяват интерес към отварянето на пазари в Камерун. Немският оператор DT (Deutsche Telekom) направи опит да промотира таксуването на интернет трафик, правейки аналогия с пощенските марки. Но на практика това означава, че компании като Facebook и Twitter трябва да заплащат всеки път, когато някои прегледа съобщенията си или публикува статус. Какъв ефект би имало това върху крайните потребители?

Интернет активистите смятат, че това би „осакатило“ интернет пространството и причинило информационна дупка в развиващите се страни с достъп но интернет: „Кой би предоставял съдържание, ако трябва да го прави на загуба в тези страни?“