Писането на съдържание е забавно и интересно за всеки уебмастър, или блогър. Особено в началото, когато сте мотивиран и пълен с колоритни идеи за статии, съвети и друг тип съдържание. Естествено е след време тази мотивация и идеите да намаляват – малко-по-малко. Затова опитните автори на съдържание не само чакат идеи – те търсят идеи. Търсят за какво да пишат, когато нямат вдъхновение.
Дори тази статия бе вдъхновена от мисълта, че не знам за какво да пиша днес. Защо тогава не напиша статия за търсене и намиране на ново съдържание? И ето я, пред очите ви. В следващите няколко параграфа съм събрал всички мои идеи и знания, плюс ресурси за намиране на нови идеи и ново съдържание за сайт, блог, форум, и прочее. Когато знаете за какво да търсите и къде – работата е много по-приятна и лесна.
Обобщено ще ви представя главните идеи на тази статия. Как да намерим ново съдържание (накратко)?
- Вашите рутинни действия;
- Въпросите на останалите;
- Коментари, мнения, имейли;
- Списания;
- Социален букмаркинг;
- Факти и статистики;
- Новинарски портали и други блогове;
- Статистиката на вашия сайт (от Tyxo/WebCounter/Google Analytics);
- Последни тенденции;
- На необичайни места;
Цели десет начина да намерите за какво да пишете! Нека разгледаме всеки един отделно и поясним как да намираме вдъхновение и съдържание от такива действия.
1) Вашите рутинни действия
Представете си, че ще пишете на здравна тема – „Как да избегнем зараза от вирус?„. Вместо да очаквате идеи по темата – вгледайте се във вашите рутинни действия. Колко често си миете ръцете? Със специален сапун ли го правите? Колко продължително? Когато някой до вас се окаже болен, вие опитвате ли се да го „избягвате“ физически? Как и с какво миете съдовете у вас, когато някой от семейството е болен?
Сигурен съм, че идеите веднага ще почнат да се появяват в главата ви. Само от тези въпроси, които извлякох сам от рутинните ми действия, мога да напиша статия-списък със същото заглавие, която би привлякла голямо количество посетители в блог на съответната тема. Дори статия, която в момента четете, идва от рутинните ми методи за намиране на ново съдържание. Затова, когато пишете за нещо, което често практикувате, замислете се как и защо го правите. Не напразно съм сложил този метод като първи в списъка.
2) Въпросите на останалите
Забележете какво питат останалите. Дали ще са блогъри, уебмастъри, или любопитни читатели – няма никакво значение. Защото отговарянето на популярни, или интересни въпроси е златна мина за архивите на вашия сайт. Такова съдържание се търси често и предлага рядко, затова се възползвайте от този факт.
Когато някой ви пита „какви са доказаните начини да правите пари от интернет“ – напишете статия по темата. Поне аз направих така и сега статията е втората по посещаемост в блога. Дори въпросът да ви се струва елементарен, не се водете от „това го знае всяко хлапе.“ Понякога очевидното за вас представлява златни нови знания за читателите.
3) Коментари, мнения, имейли
Донякъде свързано с втория метод – „въпросите на останалите“ често се намират в имейлите ви, коментари по блогове и мнения по форуми. Харесайте си някой блог и форум от вашата ниша и често ги следете – както правя с Интернет Реклама и Предприемач. Често ще намирате не само въпроси, но дори думи, или изречения, които ви вдъхновяват за чудесна нова статия. Важно е да предлагате това, което посетителите търсят.
4) Списания
Почти всеки път, когато прочета едно списание, се напълвам с колоритни идеи. Идеи за нови статии, подобрения на дизайн и визията на Креативен като цяло и още. Вече съм писал по въпроса в „Подобрете блога си чрез списания„.
Това, за което трябва да гледате в едно списание, е начина на представяне на съдържанието и неговия тип (списъци, съвети, интервюта). Когато осъзнаете какво ползват офлайн медиите, за да продават своите списания, лесно ще интегрирате тези идеи в сайта ви, за да привличате повече посетители.
5) Социален букмаркинг
Тайната на намиране на идеи от сайтове за социален букмарк е да следите какво съдържание се харесва. Вече имаме около 10 букмаркинг сайтове в българия, от които три са най-популярни.
Регистрирайте се в един от тях. За какви статии гласуват останалите потребители? Ако вие търсихте нещо полезно за четене – за коя/кои от всички бихте гласували вие? Когато търсите нещо интересно за четене – напишете го. Напишете го така, че и останалите да го намерят за интересно и полезно.
6) Факти и статистики
Колегата блогър Тодор Христов от Alabala.org, блогът за блогове, приложи наскоро силата на фактите като добро съдържание – Личен блог рекорд, като допълни статистиките с изведени от него факти какво е допринесло за рекорда и какво не. Интернет читателите обожават проучванията и фактите, особено когато са „сервирани“ с допълнителни съвети и извод от нашия личен опит. Те обожават, когато ние споделяме нашето ноу-хау с тях. Споделяйте.
7) Новинарски портали и други блогове
Част от заниманието „блогване“ е да се коментират популярни теми. Понякога коментарите са по даден въпрос, като тази статия (как да намеря за какво да пиша? – 10 начина да…), а понякога по дадена новина, както размяна на линковете, въпреки забраната на Google.
Абонирайте се за RSS бюлетините на популярните новинарски портали от вашата ниша. Аз, примерно, често чета Blog Herald, портал за блогърски новини. Когато блогвате на тема здраве – абонирайте се за BB-Team. Продуктивност – LifeHack. Списъкът продължава до безкрайност. Когато коментирате новина, вие споделяте вашата гледна точка на нея. Затова читателите ще я харесат.
8) Статистиката на вашия сайт
Влезте в Google Analytics, Tyxo.bg, WebCounter, или какъвто analytics инструмент ползвате. Погледнете влизанията от търсачки. По-конкретно: при какви ключови думи търсещите намират вашия сайт? В Креативен повечето влизания са при търсене за „онлайн бизнес„. Следователно мога да напиша още и още материал по темата.
Влизанията от търсачки ви дават добра идея какво търсят интернет потребителите във вашата ниша. Щом разберете какво е то – пишете повече статии на темата. Не само ще оптимизирате за дадената ключова дума, но и ще привличате повече посетители. И имате конкретна тема на писане.
9) Последни тенденции
Тенденция е да се поставят widget-и в блоговете. Тенденция бе и създаването на торент тракери като масова идея за личен сайт. Какво мислите вие за тази тенденция? Отново, споделете лично мнение по въпроса. Хората ще го прегледат, гарантирано. Особено когато предлага уникална/различна гледна точка.
10) На необичайни места
Половината от идеите ми за статии се появяват под душа, докато се разхождам между парчетата работа, или когато се срещам с приятели. Човек никога не знае кога се появява една добра идея, особено когато не я търси. За целта си нося нещо като списък и химикалка, в която записвам всяка нова идея за статия.
Отначало бе странно да ходя и изведнъж да вадя листче и запиша нещо, но се свиква. Един добър навик, който води до създаване на ново и полезно съдържание.
Обобщено
Когато нямате добри идеи за съдържание, просто се вгледайте в навиците ви, как вършите дадено действие. Ако това не помогне – разгледайте въпросите във вашата ниша от останалите, вижте новините, тенденциите, дори статистиката на вашия сайт.
Просто следвайте един от 10те съвета за създаване на ново съдържание. Приятно писане!
Photograph by Luisa Migon