Зависими ли сте от вашето дигитално устройство? Трудно ви е да определите? Ето няколко причини, над които да се замислите…
Страдате от телефонна паника
Ако не сте онлайн за 5 минути, започвате да получавате неприятни сигнали от заобикалящия ви свят. Причува ви се звън от получено съобщение или лайк от социалната мрежа. Започвате да търсите телефона и не успявате да го намерите. Изпадате в паника и не можете да си намерите място, докато не го откриете, скътан в таен джоб или под някоя дреха. Разтрепервате се и почвате отново да мислите колко „много“ сте пропуснали за 10 минути в социалните мрежи…
Да, определено това поведение ви прави зависими от вашето дигитално устройство. Както при алкохолната зависимост и тази към социалните мрежи, към интернет, към хазартни игри и други се нуждае от професионална помощ за лечение на зависимости.
Не можете да се отърсите от работата си
Да сте нон стоп на дигитално устройство, проверявайки мейла си или профила си, дори след важно лично събитие като сватба, рожден ден или излизане с близки, е крещящ сигнал, че се нуждаете от мобилна детоксикация. Опитайте да намалите използването на вашето дигитално устройство до минимум. Все пак съществува живот и извън интернет, нали? Как сме живели преди години, когато са липсвали всички тези сайтове, социални мрежи и прочие? Животът е навън, изживейте го реално.
Не умеете да почивате пълноценно
Ако вашето почивка е свързана със сърфиране в интернет, то вие със сигурност сте зависими от вашето дигитално устройство.
Не може да намерите адрес без вашия GPS
Нямате представа как да намерите основни места в града, без помощта на вашето мобилно устройство. Постоянно сте забили нос в него и пропускате случващото се наоколо. Това е доста опасно, особено ако пресичате улици…
Излизате с приятели, а все сте на телефона
Всеки има по един такъв приятел, който не може да е на 100% с него, когато са навън.Все нещо си рови на телефона, на таблета и все не присъства напълно в разговора. Запомнете, че телефоните и други дигитални устройства нямат място по време на живата комуникация. Те ѝ пречат и нарушават нормалните човешки отношения. Затова, изключете телефона си и отделете време на човека срещу вас.
Ако ви е трудно, определено сте зависими към вашето дигитално устройство. Първата стъпка към решението на проблема е неговото осъзнаване. Помислете хубаво колко пъти през последната година изключихте телефона си по време на среща с приятели… Да, отговорът е смущаващ.
Не спите спокойно
Сънят е единственото време, когато мозъкът ни почива истински. Ако през деня е натоварен с излишна информация, то това със сигурност се отразява на нашите сънища. Ако спите с телефон или друго мобилно устройство до главата ви, то със сигурност имате проблем. Редица изследвания показват, че ако мобилното устройство се намира в близост до нас, то пречи на нашия сън. Ако не можете да се откачите от него, дори за няколко часа на денонощие… мислете му, проблемът е сериозен 🙂
Не можете да излезете някъде без да се отбележите, да се снимате и да коментирате в социалната мрежа
Проблемът на дигиталните устройства и на развитието на технологиите е, че ни направиха твърде достъпни 24/7. Това не е лошо, ако сами имахме възможността да си поставим ограничения.
Където и да отидете, най-важното нещо за вас е…. дигиталното устройство
На плажа, в планината, в ресторант, на рожден ден и сватба – ваш верен спътник е.. Телефонът или таблетът… Докато хората си общуват, вие… четете статуса, поставяте хаштагове, смело раздавате лайкове или гледате видеа по важна за вас тема. Не позволявайте на реалния живот да бъде заменен от дигиталния. Средствата за комуникация са начини да достигнем някого, когато ни е необходим, а не да злоупотребяваме с тях.
Ако влизате в банята с телефона…
Това вече е доста плашещо… Банята е място за уединение, а не за сърфиране в интернет. Или поне преди беше така…
Ако пишете на някого в другата стая…
Ако ви е по-лесно да пишете на някого, отколкото да идете и да го повикате лично.. то тогава със сигурност сте зависими от вашето дигитално устройство.
Не сте общували на живо с никого от месеци
Не просто да говорите, а да общувате в истинския смисъл: да споделите мнение, да попитате някого за неговото, да го опознаете, да споделите обяд и т.н. И естествено – зрителен контакт, не емотикони и др. Ако ви е трудно да започнете разговор на живо с някого, то тогава със сигурност сте зависими от вашето дигитално устройство. Потърсете професионална помощ, за да се справите с този проблем.