В разгара на пролетния сезон и наближаването на едни от най-светлите християнски празници, великденските, логично се прокрадва и мисълта за пролетно почистване на жилището. Колкото и неприятна и трудоемка да е тази задача, не се отказвайте от изпълнението й. Особено ако не се от най-големите чистници и детайлното почистване на дома из основи не е мисия, с която се захващате често през годината.  

Именно защото пролетното почистване е основно и защото обикновено представлява компенсация за редките домашни уборки, трябва да обърнете особено внимание на няколко важни елемента и части от жилището. Това са 5 задължителни зони, които да включите в пролетното почистване, и които реално не попадат под обсега ни през останалата част на годината. Нека да видим кои са те… 

Уреди и основни части в банята  

Говорим за почти всичко важно в това помещение – от основно почистване на душ кабината до детайлно излъскване на достъпните за целта места на бойлера, тръбите и т.н. Добре е за случая да се снабдите и с надеждни препарати за баня и по-специално –  препарати за котлен камък. През годината такъв се насъбира в големи количества и е редно поне по време на пролетното почистване да се заемете с него.  

Почистване на мокет 

Ако у дома в някоя от помещенията подовата настилка е мокет, предполагаме (и се надяваме) често да дезинфекцирате повърхността му с прахосмукачка. В противен случай, в миниатюрните му нишки се насъбират милиони микроби, алергени и огромно количество прах, застрашаващо здравето и това на близките ви. Не случайно споменахме повърхността, защото бързото почистване на мокета може да премахне нечистотиите само от нея, но и не и да почисти мокета в дълбочина. За да направите пълна дезинфекция е добре да се снабдите с професионални препарати за почистване на мокет! 

Стъклата  

Стъклата са типична част от общото пролетно почистване. Всъщност, дори да сте много стриктни в почистването на дома, стъклата трябва да бъдат отново и щателно включени в чистката преди Великден. Причината е, че през есенно-зимния период те са наслояване с изключително голямо количество мръсотия и тя задължително трябва да се елиминира с нужните средства (за идеални резултати, снабдете се с професионален стъклочистач). 

Самите почистващи уреди  

С тях чистим, но това не означава, че самите те нямат нужда от почистване, нали? Изключително важно е да почистите добре прахосмукачката, защото през пролетта ще я ползвате най-често. Именно това е сезонът с най-голямо събиращо се в дома количество прах и е добре да смените и вътрешната торба на вашата прахосмукачка с нова!  

В случай на леки ремонтни дейности… 

В този случай, трябва да почистите дома из основи и то със специализирани препарати за следремонтни дейности. Споменаваме тази хипотеза, защото в крайна сметка, е често срещана практика с пролетното почистване да се предприемат и дребни козметични промени по дома, в това число и поправка на отдавна отлагани зони от жилището (покрива, прикриване на пукнатини в банята, смяна на счупени плочки и т.н.).