Запознайте се със So.cl – новия социален експеримент на Microsoft.

Първоначално създаден за вкуса на ученици и студенти, So.cl е коктейл от социална мрежа и търсачка със странен привкус на неясна концепция и липса на функционалност.

Microsoft за пръв път обяви проекта преди една година, а досега той бе затворен за ранни тестове от ограничен брой вътрешни служители на компанията, както и студенти по информационен дизайн в няколко избрани университета. От днес, So.cl стана свободно достъпен за всички, желаещи да го изпробват.

„Уеб, търсенето и социалните мрежи променят начина, по който студентите си съдействат.“ – гласи първото прессъобщение за проекта на Microsoft. „FUSE Labs от Microsoft Research стартира нов сайт, създаден с целта да помогне на студентите да общуват със своите колеги, бързо да споделят информация и лесно да я разпространяват както във, така и вън от класната стая.“

Идеята на so.cl далеч не е иновативна

Дотук, проектът изглежда като смесица между социална мрежа и платформа за електронно обучение. Но прессъобщението от декември 2011 година продължава, създавайки повече и повече неясноти около идеята и смисъла на So.cl:

„So.cl е създаден за студентите, изучаващи социалните медии, с цел да им помогне да  разширят образователното си преживяване и да преобмислят начина, по който учат и общуват. Могат да създават постове с много елементи – снимки, видео, текст, и още – и да ги споделят с колеги.

Те могат също така да откриват студенти със сходни интереси и да създават общества около ясно определени образователни цели. So.cl може дори да даде на студентите възможноста да създадат собствен социален инструмент, пригоден за тяхното общество.“

Хмм… къде е проблемът? Да кажеш, че си създал сайт за студенти, в който те свободно могат да споделят снимки, видео и текст, е равносилно на това да изобретиш часовник за шофьори, с помощта на който могат да видят колко е часа.

Година по-късно, планът се променя

Миналата година, So.cl беше (но и не толкова) социална мрежа за студенти, която няма за цел да пребори Facebook, Twitter, Pinterest.

Днес, обаче, нещата са различни. „Начинът, по който хората използваха So.cl, бе по-различен, отколкото първоначално смятахме.“, сподели мениджърът на FUSE Labs в Microsoft.

„Идеята на първия ни редизайн е да демократизираме интерфейса, създавайки пространство за красиви публикации.“

Тази промяна в плана, която отне една година затворени тестове, доведе до редизайн на проекта до сегашния му вид – комбинация от Pinterest, Twitter и Facebook в „Metro“ дизайн езика на Windows 8. Ето как една кръстоска между социална мрежа, търсачка и система за онлайн обучения с времето се превърна просто в кръстоска между социална мрежа и търсачка. Но когато за пръв път изпробвате So.cl, въпросите ви за същността на експеримента не намаляват – напротив, със сигурност ще станат (много) повече.

Експериментът so.cl от пръв поглед

Заредете beta.so.cl и влезте със своя Facebook или Microsoft профил. Ще се радваме да разберем мнението ви в секцията за коментари!

Ако аз не разбирам предназначението и начина на работа на So.cl, представям си какво би било за обикновения уеб потребител, който не се занимава с дигитален бизнес, не се интересува от технологии и за знае също толкова за уеб 2.0, колкото аз за органичната или неорганичната химия.

Мога единствено да определя So.cl като място, където виждаш туийтове и подобни на Pinterest профили от непознати хора, за които никога не си чувал през живота си. Още по-странното е, че добавянето на интереси по никакъв начин не внася ред в тази хаотична стена от неподредена информация.

„Социален“, „платформа“ и „общество“ не са магически думи, които внасят смисъл или концепция

Всичко, особено експериментите, трябва да има своята цел. Нещо, което не успях да открия в социалният/уеб/търсещ експеримент на Microsoft Labs. Да, услугата дори не може да се нарече в бета версия, по-скоро е в ранен етап на тест с неясно бъдеще.

И без да претендирам за негативен ясновидец, колкото и неясно бъдеще да има, то едва ли ще бъде дълго или успешно. Не и в този вид, не и по този начин. Възможно е някои успешни елементи от So.cl да намерят благоприятен живот в потребителския интерфейс на Bing. Дори да си прокарат път до Windows 8 и Windows Phone.

Но някак няма как да не стигна до извода, че сами по себе си, думите „социален“, „инструмент“ и „общество“ – с които по скромното ми мнение твърде много се злоупотребява, нямат никаква стойност без покритието на иновативна и качествена концепция зад себе си. И подобни експерименти го доказват.