Джон Бел имаше необичайна четвъртък вечер тази седмица. Като маркетинг мениджър на social@ogilvy – дъщерната компания на легендарната рекламна агенция на Дейвид Огилви, той е един от маркетолозите, работещи по идеята за реклами в Instagram.

В тази своя роля, Джон трябваше да убеди жена си да не напусне Instagram. „Казах й, че преувеличава“, той сподели пред The Verge. „Но, всъщност, всички ние преувеличаваме.“

Дилемата на социалните реклами

Инвеститорите създават все повече напрежение на социалните мрежи, в търсенето на възвращаемост. Рекламодателите, от своя страна, търсят нови начини да достигнат до потребителите на услуги като Facebook и Instagram – включително използвайки създаденото от тях съдържание в рекламните си кампании.

Но в същото това време, потребителите дават ясен сигнал, че все още не са готови да предоставят личното си пространство на корпоративния, задвижван от приходи свят на дигиталните реклами. Те просто искат да общуват с приятелите и познатите си.

„Разбрах за това през Facebook“ – разказва Джо Макафри от HUGE за опасенията относно как Instagram може да използва снимките на потребителите си. „Ядосани хора, които нападат промените. Така разбрах за новите условия за употреба на услугата“.

Снимките не са най-ценната придобивка на Instagram

Златната мина за рекламодателите в Instagram не е толкова в снимките, колкото в информацията, която те съдържат.

По всичко личи, че Facebook разширява гамата си от уеб услуги и платформи, започвайки с Instagram. По модела на Google, компанията може ефективно да използва метаданните зад всяка Instagram снимка, за да създаде Google-ски алгоритъм за събиране на потребителска информация. Точно това ще придаде силен старт на една интегрирана рекламодателна платформа из мрежата на Facebook. Собствена социална търсачка също би помогнала.

Ако, например, харесате няколко снимки на кучето си в Instagram, ще получите реклама на страница за храна за домашни любимци, която избрани ваши приятели също харесват.

Проблемът е, че самите потребители не схващат достатъчно добре идеята на социалната реклама. За тях, това остава една плашеща заплаха за привидно личния им онлайн свят от добри приятели. Но може би и самите маркетолози са частично виновни за това, защото не успяват да маркетират успешно идеята за хармонична симбиоза между личния свят и рекламните послания. Идея, която привлече стотици милиони капитал, очаквания и надежди.

И точно тази компания, която оправдае инвестициите и в същото време спечели доверието на потребителите си, ще спечели играта в близко бъдеще. Играта за надмощие в социалния уеб.