Свързахме се с Юлиян Спасов от Кинематограф.BG.
Човекът, който живее постоянно във филми. Заел е трудоемката мисия да направи късометражното кино популярно в България. И я гони с пълна пара напред.
Защо Кинематограф?
Ами, идеята е на повече от година. Формира се, след като във Франция видях отношението им към киното. Доста е различно от нашето. Късометражните филми намират място на адски много ежегодни фестивали и сцени, много организации финансират филми и имат огромна публика. След като се върнах се замислих, че тук няма каталог с филми и реших да го създам.
В последствие осъзнах, че Кинематограф.BG може да стане нещо много по-голямо – платформа за късометражно кино от България и света. Казвам платформа, а не уебсайт, защото от няколко месеца организираме редовни прожекции в София и Пловдив, а докрая на годината ще стартираме още няколко различни концепции, чрез които късото кино ще навлезе доста по-дълбоко в масовата публика (която обича да ходи на кино), както и ще стимулира българските филмейкъри да снимат повече и по-качествени филми.
[cquote]Най-якото е, че в екипа преди всичко сме приятели[/cquote]
Всички тези неща ги подхванахме с Калин – моят съдружник, който в момента дири петрол в Саудитска Арабия, Габи – нашият PR мениджър и водещ на LIVE-овете със скандалното си чувство за хумор, с което ни е докарвала до „смешни кризи“, Стеф – вечно зеления (визирам облеклото) ни сценарист и Али – нашият „enterman”, защото на LIVE-овете седи и цъка enter за play на филмите.
Каква е целта на късометражните филми?
Целта? Хмм, сложен въпрос.
Едни го правят за пари, други го правят за удоволствие, трети го правят, защото търсят изява, четвърти, защото са филмари по природа. За печелене на пари е трудно да се говори, защото късометражното кино като цяло не е комерсиално.
Фестивалите, чиито награди са финансови, избиват парите и евентуално генерират печалба за filmakerите, но не мисля, че това им е стимула да снимат. По-скоро активът е, че много хора научават за теб като filmmaker и колкото по-добър си, толкова по-голям шанс имаш големите кино студия да ти предложат пълнометражна реализация.
Маркетинг на късометражни филми… Звучи интересно!
Хах, аз досега не се бях замисля, че правим маркетинг.
Тази дума малко не я харесвам, защото я обвързвам с общия поток от комерсиални продукти, които изискват маркетинг, а късометражното кино е по-специално. То е комплексно изкуство, което не го оприличавам с продукт. Това е енергия за душата и за ума. Благодарение на нас, с всяка изминала седмица, късометражното кино достига до все повече и повече хора в България, а и сме сцена на българските къси филми.
Наскоро Jaguar спонсорираха такъв филм. Ще се слеят ли маркетингът и рекламата с киното в скоро време?
Те вече са се сляли. Големите компании от години спонсорират късометражни филми срещу продуктово позициониране, а напоследък и прибягват до още по-нестандартна реклама по завоалирани начини. Правят го, защото човек не би седнал да гледа рекламен клип, нито би си го постнал във Facebook. Но, при филмите е различно.
[cquote]Хората гледат филми, независимо дали има участие на марка в тях.[/cquote]
Колкото е по-добър филмът, с толкова по-добро отношение към марката остават зрителите. Бъдещето на този тип реклама е голямо особено в интернет средата, където популярно става това, което се харесва, а не това, за което някой си е платил да стане известно, както е по телевизиите.
Посланието ти към читателите ни?
Бъдете креативни! Естествената нужда на човека да създава неща прави живота толкова цветен, интересен и предизвикателен.