Валута с ликвидност като пари в брой, но може да се праща по интернет навсякъде по света абсолютно анонимно и се е повишила с 2200% през тази година. Що е то? Става въпрос, разбира се, за горещата дигитална валута Bitcoin.

[cquote]Bitcoin е първата децентрализирана валута, която не се управлява от никое правителство или институция.[/cquote]

За сметка на това е напълно непробиваема,всяка отделна дигитална монета е криптирана с различен код и е практически невъзможно да бъде хакната.Въпреки че Bitcoin е публична валута и да се поддържа публичен дневник с всяка една транзакция, тя предлага пълна анонимност на двете страни във всяка една сделка. Най-голямото предимство, което тази алтернатива на традиционните пари може да предложи, е че разходите на всяка една транзакция са изключително ниски и освен това е стабилна парична единица, която за разлика от традиционните пари има изключително предвидим брой валута в циркулация.

Как се създава Bitcoin?

Bitcoin се създава от непрекъснато разрастващата се мрежа от потребители чрез решаването на математически алгоритми. Не се притеснявайте, не ви трябват умения по математика, а безплатно приложение наречено Bitcoin Miner. Този Миньор използва ресурсите на вашия компютър, за да криптира поединично всяка отделна виртуална монета и също да потвърждава всяка една транзакция и да поддържа мрежата. Въпросната мрежа от потребители постоянно увеличава трудността на алгоритмите, които се решават и по този начин ефективно регулира скоростта с която се създават нови виртуални пари. На всеки 4 години, скоростта с която се „минира” се намалява на половина. В момента има 11 000 000 монети в циркулация и максималния брой, който може да се достигне е 21 000 000. Максимумът ще бъде достигнат през 2140 година или след точно 127 години.

Пари като торенти

Спомняте ли си революцията, която навремето представляваше навлизането на peer-to-peer мрежите и сайтове като Zamunda в отговор на опитите за контрол от страна на НСБОП? Bitcoin е замислена на абсолютно същия принцип и е на път да промени света на финансите завинаги.

[cquote]Дори Bitcoin да се срине, той оставя едно трайно наследство с потенциала да донесе революция в финансовия свят.[/cquote]

Bitcoin може да бъде сравнен с революционния продукт Napster, които през далечната 1999 позволява на отделни потребители да обменят музика, вместо да купуват надценените компактни дискове на звукозаписните компании. През 2001, след съдебен процес, услугата е забранена, но духа е пуснат от бутилката и идеята процъфтява под формата на Битторенти и други peer-to-peer платформи за обмяна на файлове. Това обяснява и целия шум около Bitcoin, може би най-горещата инвестиция на пазара. През януари една монета струва 15$ и само 4 месеца по-късно стига цени от диапазона на 200$. Инвеститорите, притеснени от прецеденти като спасителния план за Кипър и в търсенето на най-новото ново голямо нещо се стичат към новата дигитална валута.

Най-скандалната употреба на Bitcoin е небезизвестният сайт Silk Road

silk-road

Silk Road е анонимен сайт, част от дълбокият уеб наречен Тор и се използва за покупка на нелегални стоки като наркотици. Въпреки широкото си разпространение в престъпните среди, все повече и повече легални бизнеси също приемат Bitcoin. Дигиталните монети са също изключително популярни в страни като Аржентина, където има контрол върху движението на капиталите.С разрастването на мрежата от потребители покупателната способност на валутата се покачва, като наскоро цяла къща на стойност от 400 000$ бе продадена срещу виртуални монети.

Голямо предизвикателство в момента е фактът, че виртуалните пари се разрастват прекалено бързо и с разрастването на мрежата се умножава неимоверно и размерът на потока на данни. Друг проблем, е че макар и количеството пари в циркулация да е изключително предвидимо и не може както при обикновените пари да се напечатат голямо количество нови пари, алтернативна валута може да се въведе изключително лесно и алтернативи не липсват.

Вижте също: Кое средство за онлайн разплащане да избера?