Измежду непрестанната драма с еврото и ентусиазма около биткойн, в последно време валутите получават доста медийно внимание. Повечето от нас вероятно ще нарекат щатския долар като преобладаващата валута за нашето време. Но нека се замислим – дали въобще става въпрос за пари? Може ли една компания да закупи доверие с пари? Или да остави ценно дигитално наследство? Възможно ли е най-използваната валута днес да бъде не друго, а социалното съдържание?
Развитието на уеб пространството и промените в човешкото поведение, произлезли от новата дигитална среда, превърнаха социалното съдържание в нова валута, която придобива все по-голяма стойност, твърдят от агенция Ogilvy. Интернет е пространство за обмен на информация – за транзакции на знание.
[cquote]Можем ли да кажем, че обмяната на информация онлайн е равносилна на финансова транзакция?[/cquote]
В миналото, когато някой от нас се нуждаеше от съдържание, отиваше до конкретно място – като книжарница, библиотека или магазин за вестници. Днес, обаче, картинката е различна, и всички живеем в „източника“ на информация, който наричаме дигиталното пространство.
Споделянето на информация ни помага да се свържем. Връзката ни помага да се ангажираме. Ангажираността ни създава връзка. Връзките водят до приятелство и препоръка. В индустриалната икономика, хората седяха пред телевизора, четоха вестници и списания, събираха се около радиото и разглеждаха надписи, които им казваха в какво да вярват. Но в икономиката на споделянето, новите технологии помогнаха на потребителите да се свържат, ангажират, да критикуват или хвалят.
Хората сме социални животни и се нуждаем от нещо, което създава връзка между нас. Съдържанието е точно този стимулант. То е истинската ни валута?