Редизайн е любимата дума за всеки уеб дизайнер и мръсен термин за повечето собственици на бизнес, които не виждат нуждата от козметични и цялостни промени, за да опазят и развият пазарния дял на своите компании.

Бизнесът често бяга или отлага подобни инвестиции, защото изискват планиране, кадърен изпълнител и немалко средства, за да предложат достатъчно висока възвращаемост. Но в същия момент онези предвидливи компании, които влагат във визуалната си комуникация в интернет, имат едно огромно предимство пред своите конкуренти – и това е доверието на потенциалните клиенти.

Но кога точно се налага да направите редизайн? Какви индикатори трябва да търсите, за да разберете дали е дошло времето за нова и мащабна инвестиция?

1. Сайтът е бавен

Когато сайтът ви изпитва сериозни проблеми с времето, нужно за неговото зареждане, които не могат да се решат с козметични промени (като оптимизиране на изображенията) или приложение за кеширане, тогава имате нужда от цялостен редизайн. Пресъздаването на един сайт от нулата предоставя на програмистите възможност да сменят системата за управление на съдържанието или задълбочено да оптимизират настоящата, за да работи по-бързо.

2. Визията е остаряла

Редизайн културата е неизменна част от интернет бизнеса. На всеки няколко години, някой високопоставен мениджър в голяма компания става потресен от ужасяващия и застарял вид на фирмения сайт и отваря приказката за нов редизайн.

Обикновено, това се случва в периоди на мащабни промени в глобалния уеб. Като растящия брой смартфони и таблети, през които потребителите браузват любимите си сайтове, които създават търсене за т.нар. responsive сайтове – такива, които се адаптират според размера на екрана на различните устройства.

Затова, ако все още се чудите какво да пипнете по своя фирмен сайт, за да се отличите от конкурентите си (особено ако играете на пазарите в Източна Европа, където тенденциите навлизат със закъснение) – направете дизайна си адаптивен. Това наистина прави впечатление у съзнанието на посетителите, които искате да превърнете в доволни клиенти.

3. Не изпълва целите си

Сайтовете носят своята цел. Дигиталните издания като това създават своя дизайн така, че да ви е удобно да прочетете текста, да разгледате още интересни публикации и да се абонирате за следващите. Онлайн магазините искат да продават, при това повече от един продукт при възможност. Фирмените сайтове имат за цел да ви мотивират да се свържете със съответната компания.

Твърде често, обаче, липсата на комуникация между маркетинговия екип на една фирма и дизайнерите, които правят нейния фирмен сайт,  води до проблеми с определяне на целите на сайта. Това означава, че много фирми имат красиви сайтове, които просто не работят, защото не приканват посетителите си достатъчно ефективно към дадено действие.

Ако вашият сайт има посещаемост, но няма достатъчно предприети действия от повечето му посетители, вероятно трябва да обмислите редизайн, с който да поставите добър фокус върху важното. В противен случай, разполагате с онлайн брошура, която пилее средства за поддръжка и губи ценни потенциални клиенти.

4. Промяна на пазара

При навлизането на нови пазарни тенденции, обикновено се налага редизайн. Отново, проблемът тук е в липсата на фокус – но този път върху новите продукти или услуги, за които скача потребителското търсене.

Във времена на бързи промени и изненадващи тенденции, обикновено първите, които грабнат вниманието на потенциалните клиенти, завоюват най-голям пазарен дял. Ето защо инвестицията определено си струва.

Снимка: Rita Kravchuk / Flickr.com