В последно време се утвърдиха няколко стилове на видео материали, които успешно помагат на бизнеса да открие нови потенциални клиенти онлайн.
2D анимации
Напомнят на детските двуизмерни филмчета, с които нашето поколение израсна. Имат интригуващ сюжет с разчупена концепция и весела мелодия. Главните герои обикновено са симпатични аватари, с чиито емоционални черти целевата аудитория лесно може да се идентифицира.
Заради огромната си сила да въздействат, тези клипове често са топ избор във видео маркетинг средата. Бонусът е, че цената за направата им е по-достъпна в сравниние с някои други видове видеа, които ще разгледаме надолу.
Бяла дъска
Семпли и забавни. Накратко, фонът е бяла дъска, върху която се рисува с маркер. Целта е да се илюстрира идеята, която обяснява актьорският дублаж. Подобни видеа приковават вниманието заради познатото усещане за близост, което оставят у зрителя. Сякаш някой познат стои пред него и обяснява по забавен и интересен начин.
За да се създаде подобен клип е нужен добър художник (или екип от художници), който да изготви изображенията, след което намесата на грамотен аниматор, който да им вдъхне живот с развитието на сюжета. Недостатъкът им е старомодната атмосфера, която придават – затова често IT компаниите избягват употребата им.
Кинетична типография
Само и единствено текст, анимиран по красив и привличащ вниманието начин. В някои от случаите, текстът се чете на глас, в други се пуска само ритмична музика. Идеята е сухите и статични обяснения, които отнемат цяла вечност, за да бъдат прочетени, да се заместят с динамичен и анимиран аналог, който задържа окото и вниманието.
Този принцип се асоциира с казаното от Тони Робинс, че движението създава емоция (motion creates emotion), а всеки знае, че целта на маркетингът е да ангажира потенциалния потребител на емоционално ниво. Кинетичните видеа се използват, когато в кратък период от време трябва да бъде представен голям обем информация. Освен това са достъпни и сравнително прости за изпълнение.
2.5D Уеб видеа
Изразителен тип видеа. В сюжета си вплитат както картинки, така и текст, диаграми, таблици и много други. Често съчетават 3D обекти и 2D изображения – като вземат само най-доброто от двата свята на видео маркетинг.
Залагат не толкова на сюжет, колкото на информационен дизайн и добрата визуализация на данни, за да въздействат на аудиторията си. Гръбнакът е наративът, който обяснява продукта или услугата, докато анимацията тече. Клиповете са по-сложни за направа от тези с кинетичната типография, но от друга страна са много по-влиятелни. Често се използват от онлайн магазини.
3D анимации
Триизмерните продукции са наистина красиви, въздействащи и запомнящи се. Но се искат изобилно количество време, също толкова ресурси и майсторлък от страна на аниматорите. Изпипат ли се както трябва – с внимание и око за детайлите, вършат чудеса за онлайн кампании. Те са изключително заразителни и завладяващи.
Използват се за интро, за цялостно видео и за корекции по заснето с камера видео. Подходящи са за аудитории, свикнали на модерна визия.
Live footage
Едва ли има по-въздействащо послание от това, заснето с талантливи актьори, добър сценарий и изобретателен снимачен екип. Наистина ефектните клипове са трудни за изпълнение и струват скъпо. Нужен е голям екип от професионалисти, както и декори, осветление, апаратура, понякога дори фотографи.
От друга страна, ако бюджетът ви го позволява, ефектът на live footage видео клиповете е неповторим.