Кафето се появява за пръв път в Китай през 80-те години на миналия век, когато Nestle опитва да направи пробив сред огромното тамошно население, последван от шумен международен провал. През следващите две десетилетия, мнението сред световната бизнес среда е, че китайците никога няма да се превърнат в любители на кафето.

Но днес, кафе културата в Китай процъфтява. Консумацията на кафе сред китайците расте с огромните 20 до 30 процента годишно – цели 10 пъти повече от средния темп на растеж на глобалния пазар. Заедно с това, миналото на нацията като изразени предпочитатели на чая малко по малко избледнява.

Каква е причината за тази неочаквана промяна?

Първоначалната кампания на Nestle не постига очаквания успех, но поставя важните основи, които правят кафето разпознаваемо в Китай. Основи, върху които Starbucks успява да наложи марката си сред младото поколение.

starbucks-china

Starbucks играе решаваща роля в създаването на новата кафе култура сред младите потребители в Китай, които разполагат с по-голяма покупателна способност и търсят начини да изразят индивидуалността си. В този случай, тя се изразява в чувството за принадлежност към чуждестранната марка на Starbucks – местен символ на луксозното, гурме кафе преживяване. Китайските младежи са повече пристрастени към излъчването на марката, отколкото самото кафе, отбелязва списание Forbes.

[cquote]Успехът на марката се дължи на това, че спечелва младото поколение китайци.[/cquote]

Starbucks има 500 заведения на територията на Китай, а броят им постоянно расте. Веригата се е бетонирала като любимото място за провеждане на срещи, дълги разговори с приятели и вълнуващи запознанства с нови хора. Силното присъствие на Starbucks по улиците на Пекин и Шанхай често се обяснява с растящото търсене на чуждестранни напитки и храни сред китайците, което еднотипните местни ресторантчета не успяват да задоволят.

Китай има огромния потенциал да се превърне в нация-консуматор на Subway сандвичи, Domino’s пици и бургери в McDonald’s предвид обещаващите темпове на развитие на своята икономика.

Междувременно, местните предприемачи виждат огромен потенциал във все още незадоволеното търсене за кафенета и нетрадиционни заведения, отваряйки стотици малки ресторантчета, пръснати в двата големи града. От време на време, това желание минава рационалните граници, и имитации на Starbucks изникват близо до оригинала.

xingbake

Starbucks печели дело за нарушение на търговската марка срещу Shanghai Xingbake през 2006 година. Въпреки че компанията има надмощие на пазара наред със западни конкуренти като Coffee Bean, Costa Coffee и Tea Leaf, присъствието на китайски вериги заведения носи ценна алтернатива за потребителите.

Въпреки това, кафе културата в Китай има дълъг път на развитие пред себе си. В страната просто липсва навикът да се консумира кафе като неизменна част от ежедневието, а младите китайци посещават заведенията повече заради преживяването, отколкото напитката.