През 1962 година, списание Time нарече Дейвид Огилви „най-търсения вълшебник в рекламния бранш“. В годините си на рекламен директор и копирайтър, Огилви създава едни от най-успешните и иконични рекламни кампании за клиенти като Schwepps, Rolls Royce и дори отпускарския остров Пуерто Рико.
Като маркетолози, всички можем да вземем пример от страхотните кампании на Огилви, които сякаш с лекота убеждават клиентите, че продават това, за което винаги са мечтали. Но Огилви е предал също толкова много уроци за бизнеса, отношенията с клиенти и лидерството, колкото е допринесъл в рекламата.
Нека разгледаме няколко цитати на Дейвид Огилви и да проверим какви евъргрийн съвети ще открием във всеки един от тях.
Не пропускай: Невромаркетинг – или как големите компании се опитват да ти влязат в главата?
1. Работи усилено
Никой няма да оцени твоя талант, ако не го подкрепиш с тежък труд и много постоянство. Дейвид Огилви е казал: „Уважавам хората, които работят яко; които гонят задачите. Не ми харесват пътниците, които само тежат в лодката.“ Много по-приятно е да се преумориш от работа, отколкото да пилееш своя потенциал.
Но често е трудно да предадеш ползите от усилената работа на останалата част от екипа си. Ето защо, всяка година, Дейдив Огилви събирал своя огромен международен екип и споделял следното в конферентната зала:
„Колкото по-усърдно се работи, от толкова по-малко служители се нуждаем и ще получаваме повече печалба. Колкото по-голяма печалба изкарваме, толкова повече пари ще има за всички ни.“
С други думи – умората и потта носят най-голяма възвращаемост. Защото в противен случай, ти и твоята компания ставате заменими с конкуренцията.
2. Разкарай връзкарите
„Никога не назначавам връзкари или съпруги, защото пораждат интриги. Когато двама наши служители се оженват, един от тях трябва да напусне – за предпочитане е жената, за да гледа детето.“ – казва Дейвид Огилви.
Времената се променят и (за щастие) жените вече играят много по-важна роля в бизнеса, отколкото през 60-те години на двадесети век. Но съветът на Огилви е все толкова правилен! Колкото повече вътрешната конкуренция в твоята фирма се основава на знания, умения и постижения, толкова повече кадърните хора в екипа ще имат мотивацията да дават най-доброто от себе си. Връзкарството стимулира нищо друго, освен посредствеността.
„Презирам подлизурковците, които се подмазват на началниците си. Защото обикновено това са хората, които тормозят своите подчинени.“
Разгледай също: Прави трудните решения, от които другите биха избягали!
3. Признай и помогни на талантливите
За да култивираш неповторима работна атмосфера, не е достатъчно да разкараш връзкарите, мързеливите и подмазващите се. Трябва активно да търсиш и развиваш таланта на служителите си: „Уважавам хората, които наемат такива подчинени, които са достатъчно добри, че да могат да ги заменят.“
„Дълбоко уважавам и шефовете, които издигат своите подчинени, защото това е единственият начин за израстването им в кариерната стълбица. Не харесвам да назначавам външни лица на важни постове и чакам с нетърпение деня, когато няма да е нужно.“
Не мога да опиша колко често съм консултирал компании, чиито шефове буквално ревнуват талантливите си служители, защото се страхуват да не им вземат мястото. Ако си компетентен лидер и истински специалист в областта си, този страх е напълно неоснователен. Ако пък не се чувстваш такъв, тогава сериозно трябва да се замислиш или за характера, или за професионалните ти умения.
Продължи нататък: Ричард Брансън – цензурата е най-добрата безплатна реклама.