Представи си следната ситуация: Марк Зукерберг споделя уроците, които е научил досега във Facebook пред препълнена от студенти зала в Силициевата долина. Свободни места няма и всички в залата, вдъхновени от идеята да създадат следващото дигитално чудо, слушат внимателно неговите думи. Но в групата има двама костюмари на доста по-голяма възраст. И те се отличават по това, че са единствените, които си водят бележки от презентацията на Марк.

По случайност, тези хора се оказват Джон Доуър и Рон Конуей, синоними на сила и власт в дигиталния свят. Но защо само те записват това, което чуват?

Точно този въпрос се запита предприемачът и автор на бизнес литература Бен Касноча в своя блог. Бен има своята теория: успелите хора си правят бележки, а новаците не виждат смисъл в това.

Смисълът на бележките…

Е в това, че ти позволяват да вникнеш в дълбочината на казаното. И да осмислиш това, което си чул, на по-късен етап от деня, месеца или годината. Касноча добавя:

Професионалните тенисисти гледат топката. Математиците разбират какво стои под числата. Добрите студенти надграждат върху знанията от предишни глави и курсове, движейки се напред в материята. Успелите хора редовно обръщат внимание на основната цел на своята професия или живот.

И каква е тази основна цел? В 99… не, 99.9 процента от времето, целта е да надградиш над това, което си научил/направил/постигнал досега. Но ако не си спомняш какво яде за закуска, как очакваш да си спомниш какви са важните неща, върху които трябва да обърнеш изключително внимание през останалата част от времето?

Бележките и записките са полезни, защото ни позволяват да запишем, усвоим и категоризираме информацията, с която се сблъскваме всеки изминал ден, много по-ефективно. Както компютърът ти се нуждае от хард диск, а не само оперативна памет, така и мозъкът ти се нуждае от допълнителен носител на знания, към който лесно можеш да се обърнеш по всяко време на денонощието, за да разглеждаш съхранените данни.

Толкова е просто. И можеш да започнеш още от днес. Ще останеш изненадан от резултатите след една-две седмици.

Прави бележки с важните неща.

Снимка: Zetalab / Flickr.com