Stay Hungry. Stay Foolish.

Може би, ако Стив Джобс беше още жив, никога нямаше да чуем тази фраза. За феновете той беше мечтател, който никога не би позволил пускането на бъгав софтуер или нещо различно от перфектно работещ хардуер.

Напоследък все по-често ставаме свидетели на коментари от типа, че това вече не е същата Apple, всяка година след представянето на нови устройства имаме поредни „гейт“, на няколко пъти официален софтуер на компанията поврежда устройства след ъпдейт, като най-пресният пример за това е с брикнатите iPad. Но до колко е важно това? Винаги има риск даден софтуер или хардуер да даде проблеми, но не е ли по-важно те да бъдат отстранени бързо и ефективно? На истина ли вярваме сляпо, че Apple е безгрешна или напротив – търсим грешки, за които да я обвиним?

Наскоро Mashable сравни основния редизайн на потребителския интерфейс на Apple Watch с решаване на проблем, който не би стоял на дневен ред, ако Стив все още ръководеше компанията. Никой не е перфектен и безгрешен, но за да оценим силните страни на Apple, трябва да признаем нейните грешки и да отбележим усилията, които полага, за да ги поправи. Желанието на компанията да промени Apple Watch UIозначава признаване на грешката и желание тя да бъде поправена.
Критиците и анализаторите твърде лесно и често безсмислено атакуват Тим Кук, като го сравняват със Стив Джобс, затова може би е време да погледнем назад в историята и да разгледаме някои любопитни решения на самия Стив.

Противопоставянето му на App Store

Магазинът за приложения на Apple изцяло промени начина, по който си взаимодействаме с устройствата. Днес той е огромна машина за пари, без да пропускаме и ключовата му роля в продажбите на iPhone. В началото обаче, Стив Джоб се противопоставя на създаването на iPhone SDK и пускането на App Store.

При обявяването на оригиналния iPhone, той се опита да убеди света, че приложенията Web 2.0 и Ajax са всичко, което е необходимо на разработчиците и потребителите. На базата на Safari могат да се създадат невероятни Web 2.0 и Ajax приложения, които да изглеждат и да се държат точно като тези за iPhone. Те могат да се интегрират напълно с услугите на смартфона, да извършват повиквания, да изпращат имейли, да следят местоположението в Google Maps.

Означава ли това, че нямаме нужда от iPhone SDK, ако знаем как се пишат приложения и използваме най-съвременните уеб стандарти?

В действителност нежеланието на Джобс да публикува SDK и да задвижи App Store е толкова силно, че се налага множество служители и членове на борда на компанията да го убеждават да промени решението си. Според биографията му, Арт Левинсън лобира за потенциала на приложенията, а Фил Шилър се опитва да убеди Джобс да отвори iPhone за разработчиците и приложения от трети стрени. Първоначално дискусията не стига до никъде, защото Стив смята, че екипът му не разбира всички тънкости и проблеми, които ще възникнат от тази стъпка. За щастие в последствие той променя мнението си и в крайна сметка признава предимствата, които App Store ще донесе. Когато през юли 2008 година магазинат е отворен, той става хит сред потребителите.

Great things in business are never done by one person. They’re done by a team of people.
Steve Jobs

iPod Hi-Fi

През февруари 2006 година, Apple представя своята озвучителна система, наречена iPod Hi-Fi, която се оказва най-малкото незапомняща се. От самото начало е ясно, че компанията се опитва да се възползва от успеха на iPod, който е безспорен хит в този момент. Концепцията за системата е проста – да слушате музика директно от вашия iPod и тя работи наистина добре. Качеството на звука е прилично, но не съответства на високата цена (349 долара).

Не е изненадващо, че този продукт не става популярен, дори сред аудиофилите и по-малко от две години след премиерата му, компанията тихичко прекратява продажбата му. Странното е, че чисто нов, неотварян iPod Hi-Fi в момента се продава в Amazon за 1000 долара, въпреки че не можем да си представим кой ще го купи, той може би има колекционерска стойност.

MobileMe

Apple никога не е била най-добрата, що се отнася до облачните услуги. Достатъчно е да се каже , че сте разочаровани от iCloud днес и може би трябва да сте благодарни, че не сте имали шанса да използвате MobileMe. От самото начало услугата е проблемна, компанията се надява тя да позволи на потребителите лесно да проверяват своята електорнна поща, да намират устройствата си, да споделят снимки, но Стив Джобс казва на инженерите, че са „опетнили репутацията на Apple” и „ трябва да се мразят един друг за това“.

В действителност отлаганията на първоначалното пускане на MobileMe са толкова много, че екипът, който работи по нея е разпуснат. Нещо повече – провалът на MobileMe е знак за повече работа и контрол над облака на Apple и свързаните с него интерент услуги и така идва служителят на име Еди Кю.

„Hockey Puck“ Mouse

Това е едно от меко казано странните дизайнерски решения на Apple, която се доверява на компанията Bondi Blue Imac за кръглия дизайн на USB мишка, която бързо бива наречена шайба. Въпреки твърденията на Джобс за противното, полупрозрачната мишка за iMac не е ергономична и е много далеч от ефективността. Разочароващо, почти комично е да се изтъква работата на това периферно устройство като „най-добрата мишка, която някога сте използвали“. За щастие през 2000 година Apple я заменя с оптичната Apple Pro Mouse.

G4 Cube

Това не е точно провал, самата машина има приятна външност и дизайн и напълно променя схващането за начина, по който компютърът трябва да изглежда. Въпреки това заради цената от 1599 долара и необходимостта от допълнително закупуване на монитор, G4 Cube не се продава добре.

Доверието към Ерик Шмит

Тази история е твърде стара, но да се върнем към първоначалното представяне на iPhone и да видим главния изпълнителен директор на GoogleЕрик Шмит, който хвали на сцената Apple. По това време Стив Джобс се гордее с това, че iPhone е пет години по-напред от конкуренцията. Разбира се ние знаем, че този смартфон накара екипа на Google, който работа по Android, напълно да преосмисли подхода си към мобилната операционна система. Но с течение на годините всичко сочи, че Google се превръща в главния конкурент на Apple, а Ерик Шмит остава член на борда на директорите на компанията до август 2009 година, когато Джобс най-сетне осъзнава конфликтът на интереси и на 3 август Appleобявява оттеглянето на Шмит:

„ За съжаление, тъй като Google навлиза все повече в територията на Apple и нарушава нейните интереси с Android и Chrome OS,ефективността на Ерик Шмит като член на борда е значително намалена и той трябва да си направи отвод, поради потенциален конфликт на интереси.“ казва Джобс. „Ето защо, ние заедно решихме, че е време Ерик да подаде оставка от позицията си в борда“.

Направихме тази кратка разходка в миналото, не за да обвиняваме Стив Джобс за неговите решения, били те грешни или не, а за да докажем, че никой не е безгрешен. Често феновете на Apple казват: „Ако Стив Джобс беше жив…“, но не можем да търсим оправдание за грешките на компанията или за нейните решения, които не ни харесват в това, че великият мечтател вече не е сред нас. Може би трябва да разберем, че всяка компания прави грешни стъпки понякога, но всъщност е важно какво предприема след това, за да се поправи.