Технологията за автопилот на Tesla попадна под обстрел след фаталната катастрофа във Флорида през май и постави въпроса, дали собствениците не са инвестирали твърде много доверие в нейните способности.
Две правителствени агенции разследват трагичния инцидент, както и редица други произшествия с коли на компанията, при които е използван автопилот. Започна и публичен дебат за бъдещето на колите без шофьори. Tesla всъщност никога не е споменавала, че колите й могат да се управляват сами, докато собствениците гледат телевизия или подремват. Компанията поставя безопасността на първо място, а именно човешките грешки са в основата на повечето инциденти.
Няма технология, която освобождава водача от отговорност, именно заради това предпазните колани, въздушните възглавници, сензорите и всички останали превантивни техвологии са изобретени точно, за да защитят човека при евентуален инцидент. Автопилотът на Tesla е логичното им продължение, в съответствие с визията на компанията и в инструкциите тя изрично предупреждава, че шофьорът не трябва да отделя ръце от волана.
Основният проблем е, че автопилотът се възприема повече като помощник в шофирането, отколкото като мярка за безопасност. Дори и най-спорната функция е програмирана да не позволява на вдача да отделя ръце от волана по време на движение, контролирайки поетия курс.
Точно в това се крие иронията, безопасността на автомобилите на Tesla е под въпрос. Компанията отговори на критиките с допълнителен курс на обучение за собствениците, наречен Autopilot 101, който да коригира погрешните им схващания за възможностите на колите.
Автопилотът на Tesla не е предназначен за самостоятелно шофиране, той е само помощник, който трябва да осигури повече безопасност по време на движение.
Познатите технологии за безопасност не винаги са перфектни. Предпазните колани могат да наранят хората при катастрофа, ако не са оборудвани с прецизни системи за опъване. Въздушните възглавници са причинявали смърт и редица наранявания при деца, поради което производителите добавиха предпазни сензори и вентилационни отвори.
Следващото поколение системи са предназначени да избягват катастрофите, но това остави у шофьорите погрешното впечатление, че могат да ги настроят и оставят да поемат контрола върху колата. Автопилотът на Tesla се справя изключително добре с баналното шофиране, но е неразумно от страна на водача да остави скъпа кола, развиваща над 100 мили в час, да се движи сама.
Tesla напомня на шофьорите, че избягването на подобни ситуации е лесно, безопасността не е магия и дори и в бъдеще да има милиони автономни коли, безопасното шофиране започва и завършва с човека зад волана.