По-рано тази година на конференцията F8, Facebook разкри трите основни стълба в своята десет годишна визия – свързаност, изкуствен интелект и виртуална реалност.
Майк Шропфер, технологичен директор на компанията сподели, че независимо от дългосрочните си планове, Facebook е постигнала значителен напредък във всяко едно отношение.
Изкуственият интелект (AI) може да бъде забелязан във всичко – от новинарския поток, до начинът, по който хората се тагват. Във виртуалната реалност (VR), нововъведенията могат да бъдат илюстрирани най-добре чрез Oculus Rift, който беше демонстриран миналия четвъртък. А по отношение на свързаността – наскоро компанията направи полет с Acquila, издръжлив самолет, който има размах на крилете, по-голям от този на Боинг 737, но тежи по-малко от половин килограм и ще предоставя достъп до интернет за развиващите се страни.
Ето какво разказва Майк Шропфер за трите области в развитието на компанията в дългосрочен план:
„Ние възприемаме нашата десетгодишна визия като карта, разделена на три основни области. Свързаността на около 4 милиарда души по света, които нямат достъп до интернет в момента, изкуственият интелект, който използваме за решаване на някои проблеми и изграждане на наистина интелигентни компютърни системи и виртуалната реалност – следващото поколение изчислителни системи, които ще ни позволят да бъдем в една и съща стая с някой, който се намира на хиляди километри разстояние. Голяма роля в изборът на точно тези три области играе Марк Зукърбърг и неговата визия да направи света по-отворен и свързан. Всъщност точно това е нашата цел – да свързваме хората, използвайки най-новите технологии. Разбира се има редица проблеми, които трябва да се отстранят, инфраструктура, която трябва да се изгради, информационното претоварване също е основна пречка. Това ни доведе до идеята да започнем изграждането на интелигентни системи AI, които да ни асистират в реално време. Най-важното в дългосрочен план е когато нещо не работи, да бъдем търпеливи и да не се обезсърчаваме. Това се случва всеки ден, ние работим по много големи порблеми и се учим как да ги отстраняваме в движение. Когато се вгледате в нещо, то придобива съвсем ясни очертания и се оказва, че решението е елементарно.“
По отношение на виртуалната реалност, Facebook възлага големи надежди на Oculus Rift и ще се стреми да го направи достъпен за всички. Разбира се Шропфер осъзнава, че това е един сравнително малък пазар, в сравнение с един милиард души, които използват социалната мрежа, но дългосрочната цел е системата да се обновява на всеки няколко години, като става по-евтина и по-добра и след десет години стотици милиони хора да я изполват.