FacebookГолемият риск в платформата Messenger на Facebook е, че спам ботовете могат да заглушат приятелите ви. Сега компанията затегна правилата, за да предотврати това.

Messenger API ще може да отговаря само на потребители, които инициират разговор, те ще могат да отговарят само в рамките на 24 часа, а абонаментът който изисква спонтанни съобщения може да се използва само за новини, лично здраве, финанси и тракер ботове. Всички нови разработчици ще трябва да представят своите Messenger интеграции за одобрение, което ще стане в рамките на пет дни, а съществуващите девелопъри на платформата ще имат три месеца, за да се съобразят с новите изисквания.

Преди не съществуваха ограничения за ботовете, а всеки разработчик можеше да създаде абонаментен бот и единствената защита за потребителите беше блокирането на тези, които бяха най-дразнещи.

Всички тези нови правила донякъде напомнят научно фантастичния разказ на Айзък Азимов от 1942 година „Runaround“, в който той формулира трите основни закона на роботиката. По-късно писателят добавя към тях още едно правило и така те стават четири:

Закон 0: Един робот не трябва да причинява вреда на човечеството или чрез бездействие да причини вреда на човечеството.

Закон 1: Един робот не трябва да причинява вреда на човешко същество или чрез бездействие да причини вреда на човешко същество, освен ако това не нарушава по-висш закон.

Закон 2: Роботът трябва да се подчинява на заповедите, които получава от човешките същества, освен ако те не противоречат на по-висш закон.

Закон 3: Роботът трябва да защитава собственото си съществуване стига тази защита да не е в противоречие с по-висш закон.

Facebook стартира своята бот платформа през април, но тя изглеждаше малко недовършена. Ранните примери бяха посредствени, а разработчиците не разполагаха с достатъчно инструменти за оптимизиране на своите проекти. Постепенно бот-спамът се превърна в заплаха, която би могла да отблъсне потребителите от платформата и да ги върне към добре познатите ни SMS съобщения. Социалната мрежа отчаяно се нуждаеше от самостоятелен анализ, за да даде възможност на своите разработчици да настроят ботовете така, че да бъдат полезни, а не дразнещи. Вице президентът на Facebook Messenger Стан Чудновски обеща този продукт за анализ още през май, но компанията се забави с реализацията му. Сега тя трябва да наблегне на своите нови правила, ако не иска да изгуби преднината, която Messenger спечели пред своите конкуренти.