Най-новият алгоритъм на Google за машинно обучение може да помогне за откриването на досадни приложения, които изискват достъп до потребителски данни, от които дори не се нуждаят.
Както посочва компанията, повечето приложения за Android се нуждаят от позволение до данни, с които работят, като достъп до сензора на камерата, до GPS, или телефонния указател например. Какво обаче се поулчава, ако детско приложение за оцветяване на картинки, изисква достъп до реалното местоположение, контактите, или микрофона? Такива права определено не са му нужни и биха могли да бъдат индикация за нещо нередно, но проблемът е, че това трудно се забелязва, като се има предвид огромния брой апликации в Google Play. За да отсее такива любопитни приложения, Google ще създаде т.нар. „functional peers“, или групи приложения, които споделят общи функции. След това вече ще има възможността да ги сравни и да види кои се открояват по отношение на изискваните разрешения и, ако те са повече от определения маркер, ще има повод за съмнение.
Ето защо гигантът разработи алгоритъм за машинно обучение, който автоматично създава групи различни приложения, основаващи се не само на функционалността, но и на метаданни като описание и потребителски оценки, което ще повиши точността на категориите. Програмата ще съобщава връзките между групите и ще сигнализира екипите за аномалии и възможни вреди, позволявайки им да решават кои приложения да бъдат разгледани от експерти по сигурността. Тази стъпка, в светлината на все повече увеличаващите се малуер заплахи, ще донесе още малко сигурност на самите потребители, които не винаги четат подробно това, което потвърждават при инсталацията.