Какъв е смисълът да пишеш за търсачки, ако на първо място не си писал за хората? Не са ли те, а не роботите индексатори, причината да споделяте информация? Има ли смисъл от съдържание, което е наблъскано с ключови думи, без да съдържа нещо стойностно за читателя?
Без колебание бих задал тези три въпроса на всеки, който злоупотребява с оптимизацията за търсачки. На всеки, който мисли, че терминът search engine optimization означава да осакатиш съдържанието, вместо да го направиш лесно за откриване.
Дори търсачките отхвърлят препълнените с ключови думи статии, които нямат стойност за посетителя. Гигантите в търсенето отдавна спряха да използват елементарните алгоритми за класиране, които лесно можеха да се излъжат.
И съм безкрайно доволен от този факт. Статиите в този блог редовно се класират на добро място в резултатите при търсене, без да анализирам каква е концентрацията на ключови думи, кои от тях се срещат най-често и да решавам от коя да вмъкна повече в текста. Резултатът? Информативно съдържание, което не лъже търсачките, нито кара читателите му да се чувстват като дебили, повтаряйки един термин хиляда пъти в една страница.
Моят скромен съвет към всеки, който иска да оптимизира блога си, е да пише за читателите си. Защото те имат нужда от споделената информация, не Google, не Yahoo, нито Bing. Защото тези три инструмента за намиране на информация поумняха с времето. Вече разбират добре кога един текст се чете лесно и съдържа нещо, което си струва прочитането. При това не само от броя линкове, които водят към него.
Ако преди оптимизирахме съдържанието за търсачки, сега е крайно време да започнем да го оптимизираме за хора.
Роботът няма да разбере, че горният ред е жълт. Не е това и целта. Винаги съм се старал да пиша ясно, отчетливо и лаконично – да кажа каквото искам да кажа, без да затормозявам читателите си с излишни думи. И интересното е, че винаги статиите ми са се класирали на добри места.
Явно търсачките са помъдряли, а аз съм започнал да пиша по-разбираемо с времето. И явно тази стратегия дава резултат, без да осакатява текстовете с претрупаност на термини и изкуствено-звучащи изречения.