google-play-logo

Google се стреми да гарантира, че услугите й наистина са масови, а част от това означава, че предлагат функции, които помагат на хора с увреждания. Към това можем да причислим надписите в You Tube за тези с увреден слух, screen reading в Chrome и още много подобни в мобилната операционна система.

За Android тези услуги попадат в Accessibility Services и разработчиците могат да се възползват от тях, за да създават своите приложения така, че да са удобни за хора с увреждания. Това включва опции като изговаряне на парола и talkback, така че потребителите да могат да чуят обяснение за това, което правят в момента на екрана.

Accessibility Services могат да се възползват от постигането на функционалост, която е изрично предназначена за потребители сувреждания, а приложения като LastPass и launcher използват тези настройки като част от основните си функции.

Според последните доклади обаче, Google вече ограничава тези действия от съображения за сигурност и се свързва с разработчиците, за да ги помоли да обяснят как използват тези функции. Тези, които ги влагат с цел подпомагане на хора с увреждания, като иска гигантът, ще могат да продължат, а останалите ще имат 30 дни, за да изпълнят указанията, или да бъдат свалени от магазина. Както можете да си представите, услугите, които позволяват неща като изричане на паролата на глас, могат да бъдат използвани злонамерено от приложения и техните създатели. По този начин, Google вярва, че действа в интерес на всички. Проблемът обаче е, че това може би означава, че много от популярните приложения ще бъдат премахнати от Google Play като страничен продукт. Част от тези приложения може би ще спрат да използват Accessibility Services, без да губят важна функционалност, но онези, които изискват от тях предоставяне на основни характеристики, ще пострадат неизбежно.