През миналата година повече от 1 милиард интернет потребители за направили онлайн покупки. Делът на онлайн търговията се увеличава и ще продължи да се увеличава и в бъдеще.

Искате да започнете онлайн търговия и задължително стигате до момента каква платформа да изберете за вашия проект. Дали да бъде система с отворен код като Magento например или платено решение от типа на Shopify?! Всичко зависи от характера на проекта ви и бюджета с който разполагате – колко и какъв тип продукти ще продавате, какъв тип интеграции желаете да осъществите /ERP софтуер, В2В платформи/, методи за разплащане и доставка, инструменти за оптимизация, възможност за надграждане и не на последно място сложност на администриране на системата.

И така каква платформа да изберем за изработка на онлайн магазин?!

Най-общо казано можем да разделим възможностите на две – CMS с отворен код и платено решение. По-надолу ще разгледаме двете възможности поотделно.

CMS с отворен код – тук имам доста сериозни възможности за избор от доказани в световен мащаб платформи – Magento, Woocommerce, OpenCart, PrestaShop, VirtueMart. Първите две – Magento и Woocommerce са безспорните лидери по брой онлайн магазини работещи под тези две системи. Повече за предимствата и недостатъците им можете да прочетете тук.

Какво трябва да имаме предвид ако изберем система с отворен код? Задължително трябва да закупим домейн и хостинг където да се инсталира системата. Това е свързано със задължителен годишен разход за добро хостинг решение. Има реномирани хостинг доставчици които предлагат специализиран хостинг за двете цитирани системи – справка Siteground, Superhosting. Всяка една от посочените платформи разполагат с огромни общности от разработчици които ги развиват непрекъснато, форуми за поддръжка и обширни документации. За работа със системите не се изискват умения на програмист, но като цяло е добре да имате добра компютърна грамотност, на средно и по-високо ниво. С особена сила това важи за Magento. Всяка система може да бъде модифицирана и разширена неограничено с помощта на допълнителни модули.

Платено решение – тук също имаме доста възможности за избор. Безспорно най-доброто решение за изработка на онлайн магазин от малък и среден калибър е Shopify. Други подобни платформи са BigCommerce и Volusion. И двете са базирани на облачни решения с много вградени функции и интеграция с Amazon и eBay. И трите посочени системи имат безплатен пробен период. Основния недостатък в случая е, че сте вързани „до живот“ с тези платформи. Никоя от тях не се хоства самостоятелно. Никога нямате пълен достъп до файловете на системата и фактически онлайн магазина ви не е ваша собственост. В момента в който спрете да си плащате абонаментната такса и губите магазина, а с това и спечелените позиции в уеб пространството.

За разлика от системите с отворен код при платените решения вие сте ограничени в рамките на екосистемата на съответната платена платформа и ако желаете допълнителни персонализации и функционалности извън стандартните трябва да си заплатите допълнително за разработването им /в най-добрия случай/.

В заключение – Всяка една от споменатите системи за онлайн търговия в настоящото изложение е уникална в редица аспекти и което е по-важно – напълно способни да изградим на тяхна база всякакъв тип онлайн магазин. Каква платформа да изберем за изработка на онлайн магазин зависи от спецификата на всеки отделен проект, от бюджета с който разполагаме и от нашите ИТ умения. Аз бих заложил на система със свободен лиценз заради свободата и индивидуализма която ми дава. От друга страна за един неизкушен в ИТ технологиите търговец вероятно би било по-добре да се спре на комплексно и платено решение с вградени всички необходими инструменти и функционалности за стандартна онлайн търговия.