Блогокритика е серия от статии, в които ще разгледам различни блогове, тяхната функционалност и техният брендинг. Всъщност, тук ще показвам какво работи и какво не за един развиващ се блог. Днес ще разгледам Bold Thoughts – блог за законът за привличането.

boldthoughtsdotcomscreenshot1.jpg

1) Липсва отличаваща се заглавка

Блогът използва безплатен темплейт, който не е променен по никакъв начин. Хедър изображение няма, има само зелен фон за заглавието. Без хедър картинка, или лого, блогът изглежда незавършен в сравнение с други блогове.

Изборът на заглавие не е подходящ. Bold Thoughts [dot] com е домейн, не заглавие. Ако авторът (който остава неизвестен, което също е недостатък на брендинг стратегията) цели минималистичност, можете просто да остави името Bold Thoughts. От друга страна, пояснението „How to Attract Money, Love, and Happiness Using the Law of Attraction“ е идеално за представяне на самия блог. С едно изречение, а не сбор от ключови думи, посетителят разбира същността на посетената страница.

2) Статиите изглеждат големи и недовършени

Статиите са разделени на отделни параграфи, но няма главни изречения, които се отличават и демонстрират за какво става дума във всеки параграф. Няма и изображения към статиите, които илюстрират тяхната цел. А една картина може значително да съживи всяка статия. Прочетете как правилно да оформя статия за повече подробности.

3) Страничният панел е твърде стандартен

Авторът използва два бутона на върха на своя страничен панел – един за букмарк в социални мрежи, а друг за абониране за RSS емисия. Но и двата бутона са твърде стандартни. Дори самото лого на RSS щеше да свърши добра работа, а нестандартни RSS икони щяха да бъдат наистина ефективни за привличане на вниманието.

Добавката на Amazon.com е често срещана стратегия за доходи от афилиейт маркетинг, но не е достатъчно кустомизирана, за да привлича читателското внимание. Обикновена смяна на цветовата схема би подействала позитивно на външния вид на блога и на печалбите.

boldthoughtsdotcomscreenshottwo.gif

4) Има разлика между категории и тагове

Списък с категориите на блог трябва да бъде обикновен списък с линкове, както долният списък със скорошни статии. Вместо това се използват тагове и тяхната популярност. Според мен използването на тагове трябва да бъде отделно от индексирането на категориите. Бих се радвал да прочета вашето мнение по въпроса в коментарите.

Освен това, бих се радвал да видя списък с най-популярните статии в блога, тъй като архивите са прекалено голями, за да бъдат разгледани подробно. Посетителите нямат (или не отделят) достатъчно време, затова да ги улесните е добър подход за по-благоприятен блог.

boldthoughtsdotcomscreenshotthree.gif

5) Няма стимул да коментирате

Коментарите са скрити сред рутинни линкове в края на статиите. Решението? Линк с дебел шрифт, или пълно отделяне на линка в нов параграф.

Bold Thoughts е пример за блог с добро съдържание, но лош дизайн и функционалност. Надявам се да няма обидени. Просто този блог ми направи впечатление, затова реших да го критикувам… градивно. До следващата статия!