Събитието ще събере близо 200 ученици от цял свят в Бургас
Първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) ще се проведе в Бургас от 9 до 15 август с основната подкрепа на Vivacom. Скоростта и стабилността на интернет връзката са ключови фактори за провеждането на състезание от такъв мащаб, затова телекомът ще осигури неограничен интернет на максимална скорост в най-голямата 5G мрежа в България. Близо 200 талантливи ученици от близо 40 държави ще разчитат на високоскоростната и надеждна 5G мрежа на Vivacom, за да създават, използват и усъвършенстват технологиите за изкуствен интелект. За организирането и провеждането на олимпиадата компанията ще помогне и с финансова подкрепа в размер на 10 000 лв. А най-добре представилите се младежи ще получат и страхотни награди от телекома – актуалните безжични слушалки Nothing Ear 1.
„Радвам се, че именно България е основател и домакин на първата олимпиада по изкуствен интелект. AI стои в основата на редица технологични иновации и ще има ключова роля за развитието им в бъдеще. Участниците в олимпиадата са следващите учени и технологични експерти, които ще продължат да развиват възможностите на изкуствения интелект. Партньорството ни с Международната олимпиада по изкуствен интелект е следващата логична стъпка, част от цялостната ни стратегия за подпомагане на умните и талантливи младежи на България. Като част от нея Vivacom традиционно подкрепя българските олимпийци по природни науки, като до момента компанията е дарила близо 140 000 лв. за тяхната подготовка и участие на международни олимпиади“, коментира Николай Андреев, Главен изпълнителен директор на Vivacom.
IOAI е отборно състезание, което я отличава от останалите големи научни олимпиади, които са индивидуални. Всеки отбор се състои от четирима ученици, които с подкрепата на своя ръководител работят по темите на олимпиадата в седмиците преди състезанието. Международната олимпиада по изкуствен интелект ще се състои от два кръга: научен и практически. В научния кръг екипите ще разработват нови AI модели и ще решават проблеми, които имитират реални научни изследвания. В практическия кръг младежите ще работят със съществуващи AI технологии като ChatGPT, Dalle-2 и др. По време на събитието участниците ще се включат и в дебати за бъдещето на изкуствения интелект и етичните последици, както и в практически семинари, водени от водещи изследователи и академици.
„Изкуственият интелект вече навлезе в много области от нашия живот, време е да се обърне внимание на него и в образованието. Важността да се знаят границите на възможностите му, да се използва етично и за безкористни цели на обществото е следващата стъпка, в която трябва да се работи с ученици и студенти. Изключително сме признателни на Vivacom, която застана и с ентусиазъм и разбиране подкрепи тази идея, отново показвайки, че инвестициите в младежите на една държава са инвестиции в нейното по-добро бъдеще“, сподели Александър Велинов, съосновател на олимпиадата.
Създаването на Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) е естествено продължение на българската традиция в областта на международните научни състезания. В България са основани Международната олимпиада по информатика през 1989 г., Международната олимпиада по лингвистика през 2003 г. и Европейската младежка олимпиада по информатика през 2017 г.