WordPress е сред най-използваните блог платформи в интернет. Благодарение на това, съществуват невероятно много плъгини, които да разширят функционалността му и да улеснят блогването. Днес ще ви представя над 10 наистина полезни добавки, за които (вероятно) не сте чували преди. Приятно четене!
- Challenge – Борбата със спам е от неприятните части на блогването. Има установени плъгини като Akismet, но при мен те не помагаха с борбата с руски спам. След дълго ровене намерих този плъгин, който задава елементарен математически въпрос (който се конфигурира от настройките) и е лесен за пригаждане към почти всеки блог дизайн.
- Headspace – Един полезен, но рядко използван SEO плъгин за WordPress. Позволява пълен контрол над заглавията и мета данните на всяка статия и страница. Включва и други благинки, които ще ви помогнат в оптимизацията за търсачки.
- WP YouTube – Чрез един прост код можете да вграждате видеоклипове в блога. Вие избирате какъв размер да са прозорците, какъв цвят да бъде интерфесът, дали да има контури, автоматично пускане при зареждане на страницата и още…
- Dragon Design Sitemap Generator – Sitemap, или буквално карта на уебсайта, е рядко използвана SEO стратегия от блогърите, но изключително полезна (затова е включена и в Google Webmaster Tools). Този плъгин ще ви помогне да създадете такава на вашия блог и да я кустомизирате като професионалист оптимизатор.
- Intouch – Форма за контакти с борба срещу спама, която ще направи личната връзка с посетителите по-лесна.
- WordPress Automatic Upgrade – Автоматично обновяване на системата според последната версия, предоставена в WordPress.org.
- Feed Footer – Добавете текст или реклама, видим единствено от RSS абонатите, в края на всяка статия. Някои блогъри го използват за споделяне на безплатна книга, като по този начин набират нови RSS абонати, тъй като книгата е достъпна само при абонамент. Други го използват за добавяне на Google AdSense.
- Arkayne Widget – Добавете в края на всяка статия линкове към подобни на нея. Особено полезно, когато използвате тагове за категоризиране на съдържанието. В противен случай едва ли статиите, посочени от плъгина, ще имат някаква смислова връзка.
- Comment Relish – Ако имате блог на английски (или другите езици, които използват латиница), привлечете нови редовни коментиращи посетители, като им пращате имейл с благодарство при пръв коментар.
- Бутон за Svejo.net – Не може без бутон на първата и най-използвата социална мрежа в българското интернет пространство. Добър начин да помолите посетителите да гласуват за статия, след като са я прочели.
Използвам всички плъгини без Comment Relish в този блог и не бих казал, че блогването ще е същото без тях. Позволете ми като бонус да споделя още няколко „смазващо полезни“ WordPress плъгина, за които може би не познавате:
- Search Unleashed – Подобрено и по-подробно търсене в архивите на блог. Възможности за търсене в коментарите, мета данните и информацията в URL адресите, стига такава да е приложена.
- Separate Comments and Pings – Харесва ми функцията в WordPress под статиите да се публикуват линкове от други страници, водещи към тях. Не ми харесва това, че те се сливат с коментарите. Този плъгин решава проблема, като видимо ги разделя.
- Subscribe to Comments – Известяване за нови коментари на статията по имейл. Полезен плъгин за повишаване на коментарите.
- Link Love – Изключване на nofollow атрибута в коментарите. Така всеки, който коментира, има SEO стойност за своя блог.
- Sideblog – Добавете система за кратки съобщения в страничния панел на блога ви. В случай че не желаете да използвате Twitter, този плъгин ще свърши добра работа.
- Autocompleter – Предложения на ключови думи при използване на търсачката, извлечени от таговете на статиите и съществуващите категории.
- Login Lockdown – Добавка към сигурността, която предотвратява опити за разкриване на администраторската парола, когато забележи подозрителна активност при логване.
- Google Sitemaps Generator – Автоматично създава карта на сайта и комуникира със сървърите на Google при всеки нов пост. Един бонус към SEO стратегията ви.
- WP Super Cache – Намалете използвания уеб трафик чрез кеширане на файловете на WordPress. Наистина полезно, ако сте близо до изчерпването на възможностите на вашия хостинг акаунт.
Благодаря на всеки, който сподели още полезни плъгини, които сам е пробвал в своя блог!
Снимка © Devonyu | Dreamstime.com