Блогът е едно общество. Място, където споделяте мнения, гледни точки, информация или мултимедия и читателите са напълно свободни да споделят мислите си.
Въпреки това не е лесно да намерите коментатори и да култивирате редовно общуване. Позволете ми да споделя моите пет съвета, които ще ви улеснят.
1) Провокативни и актуални статии
Петър Стойков от блога Кака Сийка е характерен с писането на актулни и провокативни статии, които подканват читателите да споделят своето мнение. Ето какво сподели той в секцията за коментари:
Просто си приказвайте с хората така, както бихте си приказвали с тях лице в лице. Не обсъждайте неща, които биха могли да засягат само вас.
Формула за писането им едва ли има, затова ви препоръчвам да се учите от професионалистите в областта – тези блогъри, които имат голям брой коментари към всяка статия. Забележете каква е информацията, която споделят, как е презентирана, с какъв тон са написани текста и заглавието. След като го направите, приложете го към вашия уникален стил на писането.
2) Поискайте коментари
Дарън Роуз от ProBlogger.net, блог номер едно в нишата за блогване, споделя, че когато поиска (помоли) посетителите си да изкажат своето мнение чрез коментар, получава повече коментари.
Поканата за коментар приканва действие, което до някаква степен влияе на крайното решение дали читателят да пише.
3) Общувайте, за да общуват с вас
Вие сте домакинът на вашия блог. Бъдете добър домакин – подканвайте общуването и участвайте активно в него.
Ако имате достатъчно време и сравнително малък брой коментари на статия, пратете едно благодарствено писмо на новите коментатори. Благодарете им, че са обърнали внимание да прочетат статията ви и отделили време да изразят своето мнение. Ще ви се отблагодарят с още внимание и още отделено време.
4) Привлечете коментатори
Участвайте в дискусиите по други блогове от нишата ви. Има голяма вероятност тези, които коментират там, да коментират редовно при вас.
Когато имате желание и възможност, раздавайте награди за добре изразените мнения – направете едно съзтезание за платена WordPress тема, е-книга или друга награда. Мотивацията винаги е в помощ.
5) Създайте горещи точки на дискусията
Като домакин, авторът се очаква да бъде активен в общуването и да казва нещо чрез коментар само тогава, когато е важно и допринася към общата дискусия.
Гореща точка наричам авторски коментар, когато той е отличен по някакъв начин от другите.
Темата, която ползвам за този блог, презентира коментарите на администратор с жълт цвят. Ако има повече коментари, едва ли посетителите ще прочетат всичките.
Но когато авторския жълт коментар добавя интересна информация и важни точки от дискусията, посетителите имат маркер за навигация. Така всеки може активно да участва и да следи движението на мнения без да трябва да прочита всички коментари.
Вижте как да се отличат авторските коментари в блога на Matt Cutts.
Коментарите доприсанят към развитието на блоговете. Създава се едно общество от активно споделящи своето мнение посетители, които четат новите статии и допринасят със своите мнения.
Затова всеки опит да се насърчи коментирането е крачка напред. Ще се радвам да прочета и вашите мисли по темата.