В реч пред завършващите студенти от Bard College, председателят на Федералния резерв в САЩ, Бен Бернанке, говори за икономическите перспективи пред глобалната общност, защитавайки тезата си, че човешката креативност и стремежът към иновации ще продължат да имат бъдеще за реализация.

Хората надценяват краткосрочните ползи от технологиите и подценяват дългосрочните.

Според Бернанке, сектори като IT и био технологиите още в момента предлагат огромен капацитет за развитие. Макар и технологиите там да са на изключително високо ниво, тяхната комерсиализация далеч не е постигната потенциала си. Сред другите обещаващи сфери са възобровяемите енергийни източници, комуникациите и роботиката.

[cquote]Живеем на една по-богата, населена планета, смята Бен Бернанке.[/cquote]

Иновациите в миналото са дело на изолирания учен или мислител. Но потокът на идеи днес е по-бърз и лесен от всякога, добави Бернанке. Научните публикации днес се прочитат и критикуват веднага, а не след няколко години, както бе в миналото. Сътрудничеството и обмяната на идеи се случва без оглед на географското разстояние.

Огромни страни като Китай и Идия все повече смятат своето икономическо бъдеще като тясно свързано с технологичните иновации. Така количеството учени и инженери се увеличава постоянно, а с него – ресурсите за иновации от страна на бизнеса, университетите и правителствата. Не на последно място стоят увеличението на търговията и глобализацията, а с тях и на потенциалните печалби от изработката на нови продукти и процеси.