Новата технология би позволила производството на над пет пъти по-бързи чипове, отколкото сега.
Изследователи от IBM са направили откритие в технологията за производство за компютърни чипове, което в близко бъдеще може да революционализира компютърния пазар – твърди научна публикация в списание Nature Nanotechnology.
Откритието е в сферата на въглеродните нанотръби, които представляват различни слоеве въглеродни атоми, свити в цилиндрична форма. Тази технология е едновременно по-малка и по-бърза от сегашните материали, които се използват в производството на чипове, и ще позволи на производителите да създават миниатюрни устройства за крайните потребители.
„Тези устройства надминават всички други комутатори (също познати като суичове), без значение от материалите им.“, сподели за Супратик Гуха – ръководител в изследователския център на IBM за вестник The New York Times. „Отдавна подозирахме, че това ще бъде така. Според компютърните симулации, с тази технология компютърните чипове ще станат над пет пъти по-производителни, отколкото сегашните, направени от силиций.“
Въпреки че подобна технология би променила представите ни за процесорни скорости и характеристики, тя едва ли ще стане достъпна на пазара през това десетилетие – за жалост, учените все още не са открили начин да оформят въглеродни нанотръби така, че да може да се използва пълният им потенциал като полупроводници.