Целият ад ще се изсипе върху вашия фейсбук профил, а личните ви данни ще се използват за злодеянията на демонични творения като Instagram, защото истинската демокрация във Facebook днес намери своята гибел. Това бе сензационната новина, с която интернет осъмна тази сутрин. Но какво наистина се случи?

Facebook вече има право да променя политиката си без одобрение от потребителите, след като анкетата по въпроса завърши с ниска активност – далеч под минимума от 30 процента от всички активни регистрирани юзъри на социалната мрежа.

По стъпките на Google

Новите промени ще позволят обмен на потребителски данни с дъщерни компании на Facebook – основно приложението за любителска фотография Instagram, което социалната мрежа придоби през септември месец тази година за един милиард щатски долара. Но дали не ни приближават една стъпка по-близо до дългоочакваната собствена социална търсачка на Facebook?

Всъщност, промените са добра новина за любителите на Instagram. Достъпът до толкова богата информационна база ще доведе до нови функционалности и по-добра интеграция с Facebook. Но това далеч не е всичко, защото в дългосрочен план, новата политика за потребителски данни позволява на социалната мрежа да създаде екосистема от потребителски услуги, подобна на тази на Google.

Демокрацията, която никога не беше

Ниската активност в анкетата, която можеше да постави вето върху предложените промени, показва точно колко наясно обикновените потребители бяха със своите правомощия да предрешават промените във Facebook.

Нека си го признаем – Facebook никога не е било демокрация. Той е един продукт на свободната уеб икономика, който всеки може спокойно да спре да използва при притеснения за личните си данни. Плюс това, Google отдавна прави същото с потребителската информация, което и Facebook възнамерява да прави. За силните продукти е нужна силна статистика за използваемост, а никоя екосистема от уеб приложения не може да оцелее дълго без това.

От бизнес гледна точка, подобно действие отваря десетки врати за рекламодателни продукти, които биха решили проблема с монетизацията на социалната мрежа на Зукерберг.

В един алтернативен свят

Представете си, ако потребителите имаха глас в създаването на първия iPad. Дали крайният продукт щеше да успее да промени пазара до такава степен, че за няколко години той и конкурентите му да спънат продажбите на компютри?

По същия начин, Facebook е продукт. Ако потребителите имаха глас в всяка нова опция, която се въвежда в социалната мрежа, едва ли нови опции щяха дори да се въвеждат заради опасения за неприкосновеността на личните данни.

Неприятно, но факт – повечето потребители не знаят какво искат, докато не го получат в напълно завършен и готов вариант. Хубавата част е, че сме в 2012 година и алтернативи на Facebook съществуват. Но в същото време това е нужната стъпка, за да изстреля Facebook напред в развитието на независими продукти със задълбочена интеграция в социалната мрежа.