Бъдещето на свободния интернет ще бъде предрешено идната седмица, на невиждана досега среща между представители на държави от целия свят в Дубай. Броят на желаещите да дадат регулаторни права на ООН е повече от опасителен, а повечето предложения за промяна засега остават в тайна.

Конференцията на International Telecommunications Union (ITU), която ще продължи дванадесет дни, чисто и просто дава гласност на авторитарни режими и развиващи се държави, търсещи повече печалби от интернет пространството и апелиращи за убиване на свободата на словото – при това с алармиращата възможност желанията им да бъдат изпълнени, осакатявайки свободния уеб такъв, какъвто го познаваме днес.

Битка на интереси, в която вероятно ще пострадат глобалните потребители

Повечето от 193-те държави, които членуват в ITU, изглеждат щастливи от идеята, че агенция на ООН трябва да управлява интернет. Днес, онлайн пространството се саморегулира от дейността на множество частни компании, организации с нестопанска цел и от частност самите потребители.

Всичко това, обаче, е възможно да се промени в близко бъдеще, ако 157 годишната организация реши да предостави горните правомощия на ООН. Още по-притеснителен е фактът, че самият Международен телекомуникационен съюз е дъщерна организация на ООН. Изведнъж, въпросите за обективност на решението започват да стават все по-заплетени и неясни.

Предложенията от „изтеклите“ документи са повече от опасни за свободата на словото онлайн

Голяма част от предложенията грабнаха вниманието на онези организации, които защитават граджанските права и свободното слово. Пазителите на свободния уеб призовават текущата децентрализирана система на регулация да продължи да съществува. Причините това наистина да бъде оптималното решение в интерес на уеб потребителите са показателни.

Въпреки че детайлите около най-съдържателните предложения остават в тайна, „изтекли“ документи онлайн показват, че Русия иска правила, които позволяват на отделните държави да „моделират съдържанието и структурата на интернет в собствените си граници“, докато група арабски държави търси универсална система за идентификация на интернет потребителите по цял свят.

Развиващите се страни също не са далеч от тълпата. Някои от тях възнамеряват да накарат доставчиците на съдържание онлайн да заплащат за интернет емисия. С други думи, екипът на нашия сайт би бил задължен да заплаща такса затова, че четете тази статия.

Просто е: Група динозаври решават бъдещето на новите технологии

Винт Серф от Google, един от създателите на основния протокол за интернет данни, нарочи някои от предложенията като отчаян опит на някои правителства да наложат силите си онлайн.

„Тези продължителни опити са просто доказателство, че тази група динозаври и техните мозъци с размерите на грахови зърна не са се досетили все още, че са изчезващ вид, защото сигналът още не е стигнал достатъчно близо до вратовете им.“ – Винт Серф (Reuters)

Представителят на ITU коментира пред новинарската агенция в опит да смали важността на опасенията на уеб обществото, че дори ако тези правила бъдат приети от широкото мнозинство, никое от тях няма да влезе в сила без почти пълно единство.