google-play-books

Google от доста време се опитва да накара своите потребители да използват дигиталния вариант на книгите като, според статия на New Yorker, планира да сканира всяка книга, публикувана някога.

За целта гигантът щеше да си партнира с големи университетски библиотеки, които имат желание да й предоставят печатните текстове. Сканирането на книгите, би позволило на Google да ги направи по-известни и в крайна сметка купувани. Редица съдебни дела обаче, се изправиха против това начинание, твърдейки, че това е равносилно на незаконно копиране, докато Google настояваше, че проектът трябва да бъде класифициран като действие, обхванато от честта „справедливо използване“ на закона за авторското право. В спора разбира се бяха забъркани въпроси свързани с рекламата, монопола на книжарниците и други подобни и проектът някак си изчезна от новините.

Сега обаче по него има ново развитие, макар и в известна степен непряко. Google се свързва с библиотеки в цялата страна (САЩ), за да покаже на техните читатели електронните книги. Търсенето на дадено издание изисква опция за търсене на текст в базата данни на местните библиотеки, свързвайки институциите, които често изпитват трудности при използването на електронните книги, хоствани на сайтовете им, и читателите. Тази функция разкрива и една различна идея – целта на проекта е хората да четат книги и да използват библиотеки, докато търсенето се стреми да укрепи позицията на Google като всеобхватна търсачка.

Въпреки, че най-вероятно никога няма да узнаем какъв е интереса на потребителите към електронните варианти на книгите, печатните издания най-вероятно ще си останат най-използваните продукти в библиотеките.