Снимка – Георги Кожухаров (Капитал)

Вторник вечер е, вече започва да става тъмно, а свободните места в аулата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ стават все по-малко с всяка секунда.

Да – става въпрос за SIStory, безплатното събитие, организирано от бизнес клуб Start IT Smart.

Идва редът на Христо Попов.

Христо е човек, който спокойно може да се нарече сериен предприемач. С магистър по бизнес администрация в Кеймбридж, опит като ръководител на Shell и бизнес начинания като супермаркети Фамилия и сегашната му фирма 100% Think Fresh, той определено има какво да сподели с бъдещите бизнесмени на България; на младите хора, дошли тук за да чуят съвети и насоки как да постигнат успех.

„Предприемачеството е може би най-важната тема, която трябва да се дискутира в България“, започва Христо: „Бъдещето на тази държава е в ръцете на млади хора като вас. Помолиха ме да ви мотивирам и нахъсам, но няма да го направя. Вместо това, ще говоря за грешки, които е хубаво да се стремите да избягвате.“

„Най-важното качество на предприемачът е да може да продължи напред, след като е направил грешка.“ – продължи той. Според статистиката, имате толкова равен шанс да създадете успешен бизнес за една година, колкото и да извършите самоубийство. Но би ли трябвало това да ви изплаши? Не и ако сте достатъчно налудничав, за да дадете всичко от себе си за развитието на своята идея.

„Всеки път, когато си мислим че знаем отговорите, животът променя въпросите. Оставете пазарните проучвания настрана. Те ви дават картинка на миналото. През 60те и 70те години, Coca Cola запитали своите потребители дали биха пили кола от пластмасови бутилки. Над 70 процента от тях категорично казали не. Просто оставете проучванията.“

Посланието на Христо е ясно – има две гледни точки на всеки проблем. Там, където някои виждат спънки и липса на възможности, други намират нови пазари и потребители в нужда от иновативни продукти. Виждат възможности.

Христо продължи с едно обосновано предупреждение да внимавате с кого и как работите: „Избирайте правилните партньори. Ако можете без партньор, още по-добре. Гответе се за най-лошото. Не казвам, че то неизбежно ще се случи, но когато стискате ръце с някой, договорете много внимателно всички аспекти, които евентуално могат да се объркат.“

Последва любимата тема, когато става въпрос за създаване на бизнес – парите. Христо подчерта, че ако правите нещо за парите, едва ли ще постигнете успех. По-скоро трябва да концентрирате своите усилия върху създаването на супер продукт в една компания, която позволява на служителите си да изпъкнат и да направят нещо ново.

„Всеки, който започва бизнес, трябва да има железна представа къде е кешът. По възможност не използвайке банки – те са нещо страшно!“

По въпроса за работната атмосфера, той сподели: „Създаването на екип е изключително важно. В основата на успеха са хората. Вашата роля е да търсите готини хора и да им премахвате пречките за успех. Да откриете онези хора, които нямат работа, а имат отговорности.“

„Никога не се отказвайте от идеята да направите страхотна фирма. Не просто хубав продукт – говоря за страхотна фирма.“

Отдавна не бях служал толкова откровен лектор, който казва дори неудобните истини. И с радост бих присъствал на други негови презентации. Изводът е един – промяната, толкова нужната промяна на българското общество, трябва да се осъществи от младите. Хора, които – желайки да променят статуквото и да внесат нови идеи, са готови на усилен труд, рискове и екипна работа.