Pokemon GOPokemon GO – играта, която буквално разби класациите през последните няколко седмици, активира същите неврони в мозъка, като наркотиците, предупреждават учени.

„Това може да доведе до пристрастяване и проваляне на живота“, предупреждава Елан Баренхолц, професор в Центъра за комплексни системи и мозъчни науки към Университета във Флорида пред Business Insider.

Чрез игрите с добавена реалност приемаме стимуланти и получаваме обратна връзка, каквато не сме изпитвали преди. Точно като наркотиците – никога не се знае накъде ще тръгнат нещата. Те създават опасна пътека, която предоставя повече награди от реалността и това създава риск хората да се пристрастят повече към виртуалната реалност и да отхвърлят истинския живот. Вече има случаи на хора, които са напуснали работата си, само и само да имат време да ловят покемони, както и много инциденти с пострадали хора, които не гледат къде вървят и дори влизат във военни бази, за да уловят поредния покемон.

Какви са последствията от използване на виртуалната реалност?

Теорията на професор Баренхолц и колегите му от Университета във Флорида сравнява последствията от използването на виртуална реалност в Pokemon GO, с тези от употребата на наркотици, които стимулират същите невроните в мозъка. Всъщност, когато сме навън и обикаляме, но в същото време получаваме удоволствието от видеоиграта, създаваме едно много по-голямо и дълбоко преживяване, към което мозъкът се привързва, въпреки че човек съзнава, че това не е реално. Точно като фокусите и илюзиите – подсъзнателно знаем, че не е истина, но част от мозъка ни ги приема и им вярва. С играта ефектът е подобен, но още по-пристрастяващ.

Съществува ли реална опасност Pokemon GO да се превърне в новия наркотик?

Няма как да обявим виртуалната реалност за новия наркотик на 21 век, но все пак трябва да обърнем внимание на възможните последствия и разбира се, както с всяко друго нещо – да не прекаляваме.