Searchmetrics публикуваха интригуващо ново проучване, в което откриват висока корелация между броят споделяния на дадена уебстраница във Facebook и нейното позициониране в резултатите от търсене в Google.

Данните потвърждават, че популярността в социалните мрежи оказва голямо влияние на оптимизацията за търсачки. В същото време, големият брой Adsense реклами действат отрицателно и преместват уебстраниците назад в класирането.

Проучването анализира резултати от Google за 10,000 популярни ключови думи и 300,000 уебсайта, за да открие факторите с високо въздействие на позиционирането. То предоставя ключова информация във важен момент, когато много уебмастъри се опитват да осмислят промените от последните обновления на алгоритъма на Google като Penguin и Panda.

SEO 2.0, или оптимизация за търсачки след обновленията

Споделянията в социални мрежи имат висока корелация с класирането в резултати от търсене. Както се очаква, основни фактори са линковете от Facebook, Google+ и Twitter. Не подценявайте и бързоразвиващия се Pinterest. След обновленията на алгоритъма, оптимизацията за търсачки се превръща във все по-малко механизиран процес, а класирането се демократизира – Google предоставя адекватни резултати според тяхната популярност сред интернет потребителите на глобално и локално ниво.

Прекаленото рекламиране не е във ваша полза. Макар и да изглежда странно, че Google наказват уебстраниците с прекалено количество реклами от тяхната собствена рекламна платформа, това е естествена стъпка от стремежа на монополистът в търсенето да предоставя линкове към все по-качествено съдържание.

Дали хегемонията на набързо оптимизираните уебсайтове с наблъскани Adsense реклами, създадени с целта да печелят, вместо да информират, е към своя край? Така изглежда, доколкото сочат данните от проучването.

Количеството входящи линкове все още има значение. Но също и тяхното качество. Не са малко уебсайтовете, чиито собственици проплакаха след промените на Penguin и Panda. Наказаните за некачествени линкове от спамърски сайтове бяха много, а някои дори бяха пенализирани незаслужено. Качеството и произхода на връзките имат по-голямо значение от всякога.

Домейни с ключови думи все още често се появяват на челни позиции. Любопитен факт, след като Google влагат максимални усилия да подобрят качеството на своите резултати според качеството на съдържанието, вместо лесни за манипулиране фактори като домейн имена, съдържащи ключови думи.

Изводи от проучването

По всичко личи, че от Google следват социалните тенденции в интернет и демократизират резултатите от търсения. С времето, оптимизацията за търсачки ще се превърне от занаят с точно определени правила и сравнително ясни фактори, в наука за създаване на популярно съдържание, върху чието класиране самите потребители ще имат глас.

Рано или късно, on-site оптимизацията и изграждането на линкове ще се слеят с маркетинг на съдържанието, информационен дизайн и принципите на използваемост. Рано или късно, оптимизацията за търсачки ще се превърне в оптимизация за хора.