Японският телекомуникационен гигант SoftBank, собственик на мобилния оператор Sprint в САЩ и много други компании, потвърди закупуването на ARM – базираната във Великобритания компания за разработка на чипове. Това ще бъде една от най-крупните сделки за европейска технологична компания и е на стойност 32 милиарда долара.

ARM проектира чиповете, използвани в почти всяко мобилно устройство на Apple, Samsung и HTC. Въпреки, че не ги произвежда сама, компанията лицензира технологията на Qualcomm, MediaTek, Samsung и други.

SoftBank притежава американския мобилен оператор Sprint, 28% от китайския търговец на дребно Alibaba и японските подразделения на Yahoo и Vodafone. Тя е участвала в 140 сделки на стойност 82 милиарда долара през последните 10 години.

ARM е изключително важна британска технологична компания, а само за последната година 15 милиона чипа са произведени по нейна технология. След Brexit тя стана изкусителна за придобиване мишена, заради 28% понижение на паунда, спрямо японската йена. Компанията се счита за защитена от последствията при евентуалното излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз, защото има клиенти в цял свят, но въпреки това съществува реален риск най-добрите й инженери да се преместят на друго място в Европа, когато „разводът“ с ЕС стане факт. Резултатът от референдума за излизане на Великобритания от ЕС доведе до значително обезценяване на паунда, което логично направи ARM апетитна хапка за японския конгломерат.

ARM е получила уверенията на SoftBank, че ще остане независима и ще запази своя главен офис в Кеймбридж. Японската компания съобщи, че ще инвестира значителна сума в бизнеса й за следващите пет години и ще добави служители извън Великобритания. В сделката гигантът ще плати по 17 паунда за акция, което е 40% над стойността им в петък, а след като тя беше обявена в понеделник, акциите на компанията скочиха с 45% на борсата в Лондон.

Придобиването идва след като главният изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон лично пое контрол върху инвестиционната стратегия на компанията.

„ARM ще е чудесна стратегическа придобивка за групата SoftBank. Ние инвестираме в изключително значимите възможности, предоставяни от IoT. Това е едно от най-важните придобивания, които сме правили някога. Очакваме ARM да се превърне в един от ключовите стъблове за бъдещата ни стратегия за растеж.“ изтъква Масайоши Сон.

Интернет и комуникационният конгломерат SoftBank е създаден преди 30 години като дистрибутор на софтуер, а в последствие бизнесът му претърпява множество метаморфози, докато се превърне в една от трите най-големи телекомуникационни гиганти в Япония.

Тя инвестира в компании от Индия до Китай и е собственик на мобилни оператори в САЩ и Япония. През последните месеци групата активно набираше капитал за намаляване на дълговете си и повишаване възможностите за придобивания. Тя продаде акции на стойност 10 милиарда долара на китайския търговски гигант Alibaba и целия си дял във финландския разработчик Supercell Oy за 7 милиарда долара.

Разработваните от ARM чипове доминират на световния пазар на процесори за мобилни устройства. Компанията притежава голямо портфолио от интелектуална собственост в сферата на свързаните мобилни устройства, но забавеният ръст на продажбите на смартфони се отрази негативно на резултатите й през последното тримесечие.

Сделката поставя отново на дневен ред въпроса за съдбата на бизнеса във Великобритания, след Brexit. Какво ще се случи с компаниите и техните служители и как ще се отрази това на пазара?