„Новите времена изискват нов журнализъм“, ентусиазирано каза Рупърт Мърдок в онзи февруарски ден миналата година, когато представи новия проект на NewsCorp, наречен The Daily.
The Daily бе първото своя вид напълно дигитално издание, което всяка сутрин носеше свежа и актуална информация на читателите си – потребителите на iPad, срещу 99 цента на ден или $40 долара годишно. Лансирано с голям замах и прекратено със също толкова медийно внимание и отворени въпроси за новия журнализъм.
Един провал, но с много поуки
Не измина и година от началото на iPad вестника, а той вече преустанови дейността си. Това стана ясно вчера, когато десетки онлайн издания, медии и блогъри започнаха да пишат: „The Daily се провали.“ Изданието не успя да събере достатъчно платени абонати, за да задоволи очакванията на своя собственик – компанията на Рупърт Мърдок, затова спира дейността си.
Въпреки, че The Daily се превърна в едно от най-харесваните приложения за новини на iPad, нещо фундаментално в бизнес модела му попречи да постигне очаквания успех и редовната читаемост на милиони таблетни потребители. Но какво?
Неясна целева група читатели
Не само малките правят грешки – понякога и големи корпорации като NewsCorp забравят факта, че за да направиш един продукт успешен, първо трябва да разбереш на кого го предлагаш.
The Daily бе иновативен по идея, но неясен по концепция. Предлагаше всякакви рубрики, които биха привлекли читателите на вестници – но очевидно не и потребителите на мобилни устройства. В ерата на Google, новинарските сайтове и гражданският журнализъм, няма кой да плати за вестник или списание, прехвърлен просто в .PDF формат. За да монетизираш информацията, която предлагаш, трябва да я обогатиш. И трябва да знаеш кой ще я чете и какво точно очаква да научи от нея.
А решението на тази задача иска немалко време, средства и информация. Фактори, които често се пренебрегват в ентусиазма покрай някои онлайн проекти. В края на деня, уеб бизнеса е също толкова взискателен, колкото традиционния бизнес – и концепцията играе ключова роля в шансовете му за успех.
Една платформа не стига
Ексклузивно онлайн списание за потребители на iPad, което се обновява всеки ден. Нещо просто не звучи както трябва…
Уеб 2.0 отвори врати за блогове, алтернативни медии, социални мрежи – платформи, в които информацията се разпространява по самосебе си, от волята на потребителите й. В същото време, новите технологии в компютрите позволиха създаването на смартфони и таблети, които сложиха интернет свързаността в джобовете на всички.
Но да създадеш нещо (с очакванията да стане изключително) мащабно само на една конкретна марка таблети, търсейки то да стане хит за милиони – това изглежда меко казано наивно, защото удряш шамар на огромен процент от останалите потребители.
Преходът към дигиталния свят иска повече време, отколкото някои смятаме за нужно
Да, някои от най-известните издания на речници прекратиха стотиците си години печатна история и отидоха онлайн. Намираме се във време, в което тепърва откриваме моделите на успех в хаотичния свободен пазар на интернет.
Да, продажбите на печатни издания показват заплашителна тенденция на спад, която интернет достъпът създаде.
И не, не можеш да приложиш същите принципи, както в печатните издания, и да успееш в дигиталния свят. И The Daily саможертвено го доказа. Намираме се във време, в което тепърва разбираме моделите за успех в хаотичния свободен пазар на интернет.